szczelinomierz
Kategorie:

Szczelinomierz – co to jest i do czego służy?

Szczelinomierze to urządzenia, które umożliwiają wykonywanie pomiarów w trakcie różnego rodzaju prac naprawczych w Twoim samochodzie. Jeżeli pragniesz się dowiedzieć, czym jest szczelinomierz i jak poprawnie wykorzystać cały potencjał tego niepozornego narzędzia, ten artykuł jest dla Ciebie. 

Szczelinomierz – co to jest?

Aby przejść do kwestii zastosowań, warto odpowiedzieć na pytanie: szczelinomierz – co to jest? Jak wspomniano we wstępie, jest to narzędzie umożliwiające mierzenie w trakcie napraw samochodu. Dzięki niemu możliwe staje się określanie szerokości szczelin. Przy jego pomocy można również obliczyć odległość dwóch elementów. Sprawdza się świetnie wszędzie tam, gdzie szczeliny pomiędzy częściami są zbyt małe na korzystanie z innych dostępnych narzędzi do pomiarów. Omawiając kwestie takie jak szczelinomierz, co to jest i w jaki sposób go wykorzystać, warto wspomnieć o tym, że znajduje on szerokie zastosowanie zarówno w warsztatach samochodowych, jak i wielkich przedsiębiorstwach, w których dokonywanie szczegółowych pomiarów jest niezwykle ważne. Odpowiadając na pytanie: szczelinomierz – co to takiego – należy podkreślić, że jest to nieskomplikowane narzędzie umożliwiające sprawne i łatwe wykonywanie pomiarów. 

Szczelinomierze – do czego służy?

Wiadomo już, co to jest szczelinomierz, do czego służy to kolejna kwestia, której warto się przyjrzeć. Okazuje się, że zastosowanie tego narzędzia jest szersze, niż mogłoby się wydawać. Jak wspomniano, wykorzystuje się go powszechnie w naprawach samochodów, więc jest popularnym sprzętem wykorzystywanym w warsztatach samochodowych. Ponadto, często korzysta się z niego w fabrykach i firmach produkujących maszyny i różnego rodzaju sprzęty i części. Wówczas ważne jest wykonywanie bardzo szczegółowych pomiarów i nie ma miejsca na żadne błędy. Sięgnij po niego, jeśli chcesz coś naprawić w swoim wozie i dowiedz się, jak wykonać prawidłowy pomiar. 

Szczelinomierz – jak z niego korzystać?

Warto dowiedzieć się również, jak poprawnie wykorzystywać szczelinomierze. Trzonem całego narzędzia jest stalowa oś, na której zlokalizowane są kalibrowane blaszki o różnej grubości. Różnica, jaka najczęściej dzieli poszczególne elementy, wynosi około 0,5 mm. Aby wykonać pomiar prawidłowo, należy wkładać w szczelinę poszczególne blaszki do chwili, aż nie będzie już można tego dokonać. Należy wówczas przyjąć, że szczelina, której szerokość Cię interesuje, będzie miała wielkość najgrubszej blaszki. Taka precyzja pozwala na zastosowanie z łatwością takich pomiarów w warsztatach zajmujących się naprawą samochodów. Aby wybrać szczelinomierz, który sprawdzi się w codziennych pomiarach, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z jakiego został wykonany. Najlepiej jeśli narzędzie jest stworzone z dobrej jakości stali szlachetnej, maksymalnie sprężystej. Warto dobrać także do swoich preferencji skalę jednostkową i długości szczelinomierza. Pamiętaj, że dłuższe blaszki znajdą zastosowanie w trudno dostępnych miejscach, z kolei krótkie elementy będą bardziej odporne na zniszczenia i zagniecenia. 

Szczelinomierze i ich rodzaje

Wiesz już, co to jest szczelinomierz. Przed dokonaniem wyboru odnośnie zakupu szczelinomierza, warto, abyś zaznajomił się także z ich rodzajami. Dostępne są dwa typy omawianego narzędzia. Wyróżniamy szczelinomierz klinowy, który wyglądem przypomina wydłużony klin, by z niego skorzystać, potrzebna jest odrobina przestrzeni, dlatego nie sprawdzi się w ciasnych miejscach o ograniczonej swobodzie ruchów. Drugi rodzaj to szczelinomierz listkowy. Jest to klasyczna forma, która posiada różnej grubości blaszki. Umożliwia on odczytanie wyniku nawet po wyjęciu szczelinomierza z przestrzeni, dlatego sprawdzi się świetnie także w sytuacjach, w których nie ma zbyt wiele miejsca. 

Jak widać, szczelinomierze to przydatne narzędzia, które sprawdzą się w wykonywaniu prostych pomiarów także tam, gdzie jest niewiele miejsca. Może okazać się więc bardziej skutecznym narzędziem od innych miar. Warto wybrać model dla siebie i ułatwić sobie naprawy drobnych usterek w samochodzie.