lekarz
Kategorie:

Czym zajmuje się flebolog?

Siedzący tryb życia, długie godziny spędzone w biurze a do tego nieodpowiednia dieta sprawiają, że coraz częstszym problemem stają się problemy żylne. Dodatkowo, dolegliwości tego typu towarzyszą również wielu innym cywilizacyjnym chorobom przewlekłym np. cukrzycy.  Coraz częściej pojawia się więc potrzeba skorzystania z pomocy flebologa. Lekarz flebolog – co leczy i kiedy należy udać się na konsultację?

Flebolog – co to za lekarz?

Słysząc o konieczności konsultacji flebologicznej, wielu pacjentów zastanawia się – flebolog? Kto to jest? Wielu nie słyszało nawet o takiej dziedzinie medycyny. Tymczasem zapotrzebowanie na pomoc flebologa rośnie. Coraz więcej osób, zwłaszcza po 40 roku  życia, odczuwa dolegliwości ze strony układu krążenia. Nie zawsze chodzi jednak o problemy z sercem czy nadciśnieniem. Kłopoty dotyczyć mogą samych żył. To właśnie problemami żylnymi i ich jak najmniej inwazyjnym, choć skutecznym leczeniem zajmuje się flebolog. Sama nazwa specjalności wywodzi się od greckich słów phlebos i logos, oznaczających odpowiednio żyłę oraz naukę. Wynika z tego, że flebologia to nic innego, jak nauka o żyłach.

Z jakimi dolegliwościami zgłosić należy się do gabinetu flebologicznego? Sygnałem, że mamy problem z prawidłowym funkcjonowaniem żył, mogą być pojawiające się pod skórą pajączki (teleangiektazje), będące po prostu poszerzonymi naczynkami włosowatymi lub żylnymi. Ich pojawienie się nie jest jedynie defektem estetycznym, choć to również bywa uciążliwe. Pajączki najczęściej pojawiają się u kobiet w wieku okołomenopauzalnym, stanowią jednak znak, że krążenie żylne jest zaburzone. Innym poważnym wskazaniem do wizyty u flebologa są utrzymujące się obrzęki, żylaki kończyn dolnych, hemoroidy czy żylaki powrózka, a także owrzodzenia podudzi.

Jak wygląda leczenie flebologiczne?

Co robi flebolog? W jaki sposób wygląda stosowane przez niego leczenie? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wizyta w gabinecie flebologicznym nie oznacza automatycznie skierowania na operację żylaków. Leczeniem operacyjnym zajmują się chirurdzy naczyniowi i to do lekarza tej specjalności możemy zostać skierowani przez flebologa, jeśli zajdzie taka konieczność.

Podstawowym narzędziem diagnostycznym w przypadku leczenia flebologicznego, poza badaniami laboratoryjnymi, jest ultrasonograficzne badanie żył metodą Dopplera.  Jest to badanie ultrasonograficzne, podczas którego fala ultradźwiękowa wysyłana przez głowicę urządzenia odbija się od ścian naczyń krwionośnych, pokazując ich wyraźny przebieg na monitorze. Pozwala to na ocenę występowania ewentualnych zwężeń czy uszkodzeń przebiegu żył. Obserwowany może być również przepływ krwi. Dla większej dokładności badania może ono zostać wykonane po podaniu pacjentowi kontrastu dożylnego.

Jakie leczenie stosuje flebolog? Żylaki i inne nieprawidłowości żylne mogą być leczone farmakologicznie, a także z zastosowaniem mało inwazyjnych zabiegów, takich jak laseroterapia, echoterapia czy zabiegi ultradźwiękowe. Flebolog noże również skierować pacjenta na przeprowadzenie masażu limfatycznego, udrażniającego naczynia limfatyczne, poprawiającego przepływ chłonki i zmniejszającego uporczywe obrzęki nóg. W przypadkach zaawansowanych schorzeń żylnych, wykonywane są także zabiegi skleroterapii i miniflebektomii, których celem jest usunięcie części uszkodzonych naczyń krwionośnych.

Dzięki tym metodom możliwe jest usunięcie żylaków, bez konieczności przeprowadzania zaawansowanych zabiegów chirurgicznych. Warto jednak pamiętać, że procedury flebologiczne muszą być powtarzane w seriach składających się z kilku powtórzeń, najczęściej w odstępach dwutygodniowych. Konieczne jest również stosowanie zalecanych przez lekarza środków ochronnych lub profilaktycznych, na przykład specjalnych pończoch uciskowych.

Ile zarabia flebolog?

Zarobki lekarzy zajmujących się chorobami żył mogą być bardzo zróżnicowane, w zależności od tego, czy przyjmuje pacjentów w państwowym zakładzie opieki zdrowotnej, prywatnej klinice czy własnym gabinecie. Istotne jest jednak to, że jest to rozwijająca się gałąź medycyny. Flebolog w Warszawie może mieć mnóstwo pracy.  Konsultacja u renomowanego specjalisty kosztuje nawet 300 zł.  Wiele osób jest jednak skłonnych zapłacić, aby pozbyć się szpecącego, a często również bolesnego problemu żylaków czy pajączków na twarzy.