zabawki
Kategorie:

Pierwsze zabawki dla niemowlaka – jakie najlepsze?

Niemowlaki odkrywają świat głównie poprzez zabawę – uczą się zależności przyczynowo-skutkowej czy też zdobywają nowe umiejętności motoryczne. Zrównoważony rozwój mogą wspierać odpowiednio dobrane zabawki dla niemowląt. Z tego względu warto zwrócić uwagę na zakup właściwych produktów, aby odpowiednio nakierować dziecięce umysły. Jakie zabawki dla niemowlaka idealnie sprawdzą się na początek? 

Akcesoria sensoryczne dla niemowlaka – zabawki

Prawidłowy rozwój funkcji sensorycznych jest niezwykle istotny właśnie w pierwszym roku życia. Dlatego też warto zaproponować niemowlakowi różnego typu zabawki sensoryczne, dzięki którym dziecko poznaje struktury czy dźwięki. Wiele tego typu produktów przeznaczonych jest już dla najmniejszych maluchów, które dopiero co zaczynają interesować się otaczającym je światem. Warto zwrócić uwagę, że pierwsze zabawki sensoryczne powinny być w kolorach czarnym i białym, bowiem noworodki i niemowlaki najlepiej odróżniają właśnie te dwie barwy. W tej kategorii nie znajdują się tylko różnego typu maskotki, ale również maty czy dywaniki o różnych strukturach, po których dziecko może chodzić boso. 

Zabawki edukacyjne dla niemowląt

Najlepsze zabawki dla niemowlaka to takie, które z jednej strony ułatwiają dzieciom poznawanie świata, z drugiej zaś gwarantują doskonałą zabawę. W 1. roku życia warto postawić na książeczki – na początek sprawdzą się miękkie modele, które dziecko może bez żadnego problemu wziąć do buzi. Z czasem można zaproponować maluszkowi książki w twardej oprawie, najlepiej niewielkich rozmiarów – będzie on w stanie przeglądać je samodzielnie. Książki pomagają rozwijać mowę u dzieci, dlatego też nie może ich zabraknąć w pokoju maluszka.

Doskonale sprawdzają się również drewniane zabawki dla niemowlaka, które cechują się przede wszystkim bezpieczeństwem, bowiem nie zawierają szkodliwego plastiku. Co więcej, tego rodzaju produkty są przyjazne środowisku naturalnemu, dlatego warto postawić na nie, jeśli los planety nie jest rodzicom obojętny. Obecnie w sklepach dostępne są różnorodne artykuły – począwszy od klocków, a na rowerkach skończywszy. Zabawki dla niemowląt drewniane to także tablice manipulacyjne, dzięki którym dziecko poznaje różnego typu struktury oraz zależności przyczynowo-skutkowe. Będzie idealnym pomysłem na prezent dla rocznego malucha, lecz świetnie radzą z nią sobie także młodsze pociechy.

Pomiędzy 6. a 9. miesiącem życia dzieciom dedykowane są zabawki, które zachęcą do raczkowania. Mogą być to uciekające piłki lub myszki, które maluch – chcąc złapać – będzie aktywizowane do ruchu. W okolicach pierwszego roku życia idealnie sprawdzają się także pchacze, po które chętnie sięgają pociechy uczące się chodzić. Warto jednak pamiętać o tym, że pierwsze tego typu akcesorium powinno być stabilne, szczególnie jeśli dziecko nie stawia jeszcze kroków zbyt pewnie. Maluchy uwielbiają również różnego typu jeździki, których z jednej strony można używać w domu, z drugiej zaś nie ma przeszkód, aby wziąć je ze sobą na spacer lub pojeździć w ogródku.

Grzechotki i gryzaki – idealne na początek!

O ile zabawki dla niemowlaka drewniane czy różnego typu produkty aktywizujące sprawdzą się głównie po 6. miesiącu życia – jak zresztą zalecają ich producenci – o tyle grzechotki czy gryzaki można zaproponować nawet 2- lub 3-miesięcznemu dziecku. Konkretne modele należy dobierać uważnie, sprawdzając oznaczenie wieku na opakowaniu. Miesięczny niemowlak nie poradzi sobie z grzechotką, która dedykowana jest półrocznemu dziecku. Doskonałym sposobem na zaciekawienie niemowlaka będzie zaproponowanie mu gryzaka, dzięki któremu bezpiecznie może poznawać świat także za pomocą buzi. Warto mieć na uwadze, że małe dzieci uruchamiają wszystkie swoje zmysły, aby jeszcze efektywniej odkrywać świat. Często budzi to niepokój rodziców, bowiem maluchy biorą do buzi niemal wszystko, co wpadnie w ich rączki. Na szczęście w przypadku gryzaków nie ma większego problemu, ponieważ są to zabawki przeznaczone właśnie do gryzienia. Dodatkowo mogą one pomóc uśmierzyć ból, który towarzyszy ząbkowaniu. Zazwyczaj dziecku wychodzą pierwsze ząbki w okolicach 6. miesiąca życia, lecz cały proces może rozpocząć się wcześniej.