komputer
Kategorie:

Odzyskiwanie danych – kiedy nie jest to możliwe?

Od zawsze informacja była niezwykle wartościową jednostką, jednak dopiero od niedawna jest ona zapisywana na zelektronizowanych nośnikach. Przechowują one niezwykle ważne dla nas dane, których utrata wiąże się często z wieloma trudnościami. Warto dowiedzieć się, kiedy odzyskanie danych nie będzie już możliwe.

Odzyskiwanie danych a rodzaj nośnika

Na początku warto wiedzieć, że w dzisiejszym świecie elektronicznym można spotkać dwa rodzaje nośników – magnetyczne i półprzewodnikowe. Pierwsze z nich tworzą popularne do niedawna dyski HDD, które jednak zostają już powoli wyparte. Zapisują one dane za pomocą głowicy indukcyjnej, która namagnesowuje dane obszary. Dyski te posiadają różne ilości talerzy, co, jak się okazuje, ma duże znaczenie przy uszkodzeniach.

Nośniki półprzewodnikowe to wszystkie inne urządzenia, które mogą zapisywać dane. Mowa tutaj zarówno o smartfonach, kartach SD, dyskach SSD, jak i wielu innych. Tutaj dane gromadzone są w komórkach – tak zwanych pływających bramkach. 

Wiedząc już o dwóch podstawowych rodzajach nośników, warto przyjrzeć się, kiedy odzyskiwanie danych w Łodzi nie będzie możliwe.

Czy nadpisane dane można odzyskać?

Wiele osób zastanawia się, czy po usunięciu danego pliku lub zastąpieniu go innym, możliwe jest jego odzyskanie. Niestety, zazwyczaj jest to całkowicie niemożliwe, a wszystko to wynika z zasady działania nośników.

Opcje magnetyczne, jeśli namagnesują ten sam obszar dwukrotnie, likwidują poprzedni zapis. Sprawia to, że nie pozostaje po nim żaden ślad. Nie ma możliwości odzyskania utraconych plików. Rozwiązania półprzewodnikowe nie są w tym aspekcie jakkolwiek inne – nadpisane dane również w tym przypadku całkowicie znikają. W inny sposób pojemność takich urządzeń bardzo szybko uległaby uszkodzeniu, a prywatność przechowywania plików doznałaby sporego uszczerbku.

Co z uszkodzeniami mechanicznymi?

Każdemu zdarzy się upuścić swój telefon, jednak rzadko wiąże się to z problemami z pamięcią. Mówiąc o uszkodzeniach mechanicznych, mówimy o bezpośrednich zniszczeniach na nośnikach pamięci. W zależności od rodzaju uszkodzeń, jak i samej wersji nośnika, konsekwencje mogą być różne. Czy odzyskiwanie danych w Łodzi i innych miastach jest wtedy możliwe? Warto podzielić odpowiedź na oba rodzaje urządzeń. Jak będzie się to przedstawiać?

  • Dyski HDD – tutaj wszystko zależy od tego, które talerze zostały uszkodzone. Jeśli przytrafiło się to tylko górnemu talerzowi, jego dane mogą zostać utracone, ale pozostałe talerze wciąż są możliwe do odczytu. W ten sposób można spróbować odzyskać wszystko to, co zostało tam zapisane. Wszystko zależy oczywiście od stopnia zniszczenia i umiejscowienia zapisanych danych.
  • Nośniki półprzewodnikowe – opcje te są zazwyczaj bardzo delikatne, przez co uszkodzenie łączy się najczęściej z całkowitą utratą danych. Na szczęście są one również dość niewielkie i dobrze chronione, przez co takie sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko.

Jak widać, odzyskiwanie danych jest dość trudne. Jeśli dane zostały nadpisane, nie jest to możliwe. Uszkodzenia nośników są skomplikowanym tematem, w którym wiele zależy od zniszczeń. Warto poradzić się specjalistów, czy w danym przypadku przywrócenie danych będzie możliwe.