drzwi
Kategorie:

Jak dobrać ościeżnicę do drzwi wewnętrznych?

Proces wyboru i zakupu drzwi wewnętrznych wydaje się być dość prosty. Teoretycznie wystarczy odwiedzić stacjonarny albo internetowy sklep z drzwiami wewnętrznymi oraz innymi elementami wyposażenia wnętrz, aby dokonać zamówienia. Okazuje się jednak, że bardzo istotną sprawą jest dokładne przemyślenie kilku kwestii związanych z kupnem takich drzwi służących do łączenia i odgradzania pomieszczeń znajdujących się wewnątrz budynków. Jedną z ważniejszych spraw jest wybranie właściwej ościeżnicy do drzwi. Warto uzyskać więcej informacji w tym temacie. Ościeżnice to nic innego jak futryny drzwiowe, czyli nieruchome ramy z zawiasami, w które należy wmontować skrzydło drzwiowe. Warto pamiętać, że ościeżnice nie muszą być białe i nudne. Mogą one charakteryzować się zróżnicowanym kolorem, wykończeniem, zdobieniami czy też wykonaniem ze zróżnicowanych materiałów. Ościeżnice wcale nie muszą być drewniane, ponieważ w wielu sklepach dostępne są ościeżnice stalowe, które prezentują się estetycznie oraz są bardzo trwałe.

Jaką ościeżnicę wybrać do drzwi wewnętrznych? Dostępne opcje

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ościeżnic do drzwi wewnętrznych. Z jednej strony mnogość dostępnych opcji jest bardzo korzystna, ponieważ możliwe jest znalezienie różnych produktów dopasowanych do konkretnych potrzeb i zastosowań. Z drugiej strony wiele osób zastanawia się jaka ościeżnica do drzwi wewnętrznych będzie najlepszym wyborem. Warto więc dokładnie przeanalizować rodzaje ościeżnic, które są dostępne na krajowym rynku. Dość popularnym i częstym wyborem są drzwi wyposażone w ościeżnicę regulowaną. Jest to element posiadający regulowane opaski jednostronne. Takie ościeżnice idealnie nadają się do użytkowania w miejscach, w których grubości ścian są niestandardowe. Produkty tego typu są bardzo chętnie wybierane ze względu na fakt łatwego montażu oraz wielu typów dostępnych elementów dodatkowych o charakterze dekoracyjnym, takich jak na przykład listwy, cokoły, frezowania, korony albo zabudowy panelowe.

Druga dostępna opcja produktowa obejmuje drzwi wewnętrzne wyposażone w ościeżnicę stałą, określaną również mianem ościeżnicy blokowej. Taki element jest jednak o wiele rzadziej wybierany. Zwykle ościeżnice takie nie posiadają regulowanych opasek maskujących, które należy po prostu dokupić oddzielnie. Innym godnym zainteresowania rozwiązaniem jest wybór drzwi posiadających ukrytą ościeżnicę. Wiele osób zastanawiających się jak dobrać ościeżnicę sięga właśnie po wersję ukrytą. Takie drzwi posiadają ościeżnicę, która jest schowana w ścianie, a widoczne jest jedynie skrzydło, które może charakteryzować się takim samym wykończeniem jak ściana. Takie rozwiązania są dość chętnie stosowane w celu ukrycia drzwi do spiżarni w kuchniach, itp. Skrzydła z ukrytą ościeżnicą można malować w kolorze ścian, pokrywać je tapetami czy też można umieszczać na nich lustra. W polskich sklepach dostępne są liczne ościeżnice aluminiowe przeznaczone do wbudowania w ścianę i osadzenia w nich drzwi. Możliwym wyborem są również ościeżnice z drewnianymi wstawkami, dzięki którym po otwarciu drzwi widoczna jest drewniana futryna.

Zróżnicowany wybór stylizacji i wzorów

Decydując się na to jak dobrać ościeżnicę do drzwi wewnętrznych, konieczne jest zwrócenie uwagi nie tylko na typ oraz rozmiar całej konstrukcji. Ważne jest wybranie produktów z materiałów charakteryzujących się wysoką jakością oraz doskonałą trwałością przekładającą się na wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne czy też intensywne użytkowanie mogące doprowadzić do przedwczesnego zużycia. Warto też zwrócić uwagę na kolor ościeżnic. Na szczęście w polskich punktach sprzedaży dostępne są wysokiej jakości ościeżnice, które posiadają zróżnicowane wersje kolorystyczne. Można je więc dość łatwo i bez większych kłopotów dostosować do wnętrz utrzymywanych w nowoczesnych, jak również bardziej klasycznych stylizacjach. Sam proces zakupu takich ościeżnic jest możliwy zarówno w wielu stacjonarnych punktach sprzedaży, jak i również w sklepach i firmach działających w Internecie.