dziecko
Kategorie:

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Urządzanie pokoju dla dziecka to ogromna przyjemność, ale i spore wyzwanie. Ponieważ trzeba dobrze przemyśleć rozmieszczenie poszczególnych mebli i akcesoriów tak, aby nie zagraciły danego pomieszczenia. Poza tym zupełnie inaczej będzie wyglądał pokój przedszkolaka, a inne rzeczy będą potrzebne do urządzenia pomieszczenia dla ucznia. A jak sprawnie urządzić pokój dziecięcy?

Wybierz motyw przewodni

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić pokój dziecięcy, to najpierw wybierz motyw przewodni, który będzie dominował w aranżowanej przez Ciebie przestrzeni. Wspomnianym motywem może być zarówno określony kolor, jak i postacie z bajki czy ulubiony sport. Szukając motywu przewodniego do pokoju przedszkolaka, możesz zdecydować się na statek piracki, księżniczki, misie, leśne zwierzęta lub samoloty. Natomiast starsze dzieci często same wiedzą, jak powinien wyglądać ich pokój, a bardzo lubianym przez nie motywem jest wystrój nawiązujący do ulubionej gry komputerowej lub filmu. Mając już motyw przewodni, z łatwością wybierzesz kolor ścian, wykładzinę i oświetlenie, a następnie dobierzesz do nich odpowiednie meble. 

Wielkość pokoju ma znaczenie

W aranżowaniu pokoju Twojej pociechy kluczowa będzie jego wielkość. Ponieważ, nawet jeśli masz bardzo ciekawe pomysły na pokój dziecięcy, to nie zrealizujesz ich, jeśli dane pomieszczenie będzie za małe. Dlatego w pierwszej kolejności zadbaj o umieszczenie w pokoju podstawowego wyposażenia, którym jest najczęściej łóżko, szafa z ubraniami, szafka nocna, stolik lub biurko i krzesło. Dopiero gdy wszystkie te przedmioty znajdą swoje miejsce w pokoju dziecięcym, możesz pomyśleć o dodatkowych udogodnieniach, takich jak sofa do pokoju dziecięcego, kącik zabaw, dodatkowe pojemniki na zabawki czy podwieszany hamak. Jeśli chcesz zyskać więcej miejsca, to koniecznie zdecyduj się na wiszące szafki i półki, w których możesz poukładać książki, podręczniki, dekoracje lub przybory do malowania. Natomiast, jeśli dysponujesz większym pokojem, to dobrym pomysłem będzie stworzenie strefy sypialnianej i dziennej. W tym celu możesz użyć dwóch różnych dywanów, które podkreślą odrębny charakter każdej strefy.

Niebanalne pomysły na pokój dziecięcy

Obecnie w sklepach meblowych można spotkać wiele ciekawych rozwiązań, dzięki którym pokój dziecięcy stanie się magicznym miejscem. Takie niebanalne pomysły na pokój dziecięcy mogą się sprawdzić zarówno w nowoczesnym mieszkaniu, jak i w starej kamienicy czy w domu. Podstawą oryginalnego wystroju będzie łóżko w kształcie auta, łódki lub drewnianego domku, które możesz wykończyć efektownym oświetleniem lub subtelnym baldachimem. Poza tym wiele firm produkuje specjalne przyrządy do ćwiczeń i mini place zabaw przeznaczone do bezpiecznego montażu w pokoju dziecięcym, dzięki czemu pociecha nie będzie się nudziła w chłodne i pochmurne dni. Atrakcyjnym rozwiązaniem mogą być również kolorowe fototapety na ścianie i trójwymiarowe naklejki do ozdobienia dziecięcego pokoju. Jeśli w aranżowanym przez Ciebie pomieszczeniu znajduje się odpowiednio dużo miejsca, to rozważ zakup namiotu tipi oraz wygodnych puf, które świetnie się sprawdzą zarówno podczas zabawy, jak i odpoczynku.

Jak urządzić pokój dziecka, by panował w nim porządek?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak urządzić pokój dziecięcy, by panował w nim porządek, to przede wszystkim zadbaj o to, by każda rzecz miała swoje miejsce. W tym celu zamów odpowiednią ilość mebli, pudełek i organizerów do przechowywania najróżniejszych rzeczy. Dobrym pomysłem będzie również podpisanie poszczególnych szafek tak, aby dziecko wiedziało, co ma do nich chować. Czytelne kategorie sprawią, że dziecko szybko nauczy się, jak ma przechowywać dane przedmioty i chętniej pomoże Ci w sprzątaniu.

Aranżując pokój dla dziecka, nie zapomnij zapytać o zdanie swojej pociechy. Ponieważ wspólne urządzanie pokoju może Was do siebie zbliżyć i spowodować, że dziecko będzie bardziej dbało o swoje rzeczy. Pamiętaj także, żeby wybierać tylko sprawdzone meble od renomowanych producentów, by zyskać pewność, że będą stabilne, bezpieczne i odporne na upływ czasu.