fotowoltaika
Kategorie:

Fotowoltaika – co to jest i jak działa?

Fotowoltaika pozwala zamieniać energię słoneczną w energię elektryczną. Dzięki temu możesz otrzymać darmowy prąd i zmniejszyć swoje rachunki. Jest to możliwe, dzięki specjalnej budowie paneli słonecznych oraz właściwemu podłączeniu ich — prawidłowy montaż musi uwzględniać położenie paneli oraz ich ilość. Poznaj budowę instalacji i dowiedz się, jak działa fotowoltaika.

Fotowoltaika — co to jest i jak działa oraz jakie ma zalety?

Instalacja paneli słonecznych ma wiele korzyści dla użytkownika, ale też dla środowiska i otoczenia. Na pewno warto podkreślić, że energia słoneczna jest darmowa, dlaczego więc z niej nie korzystać? To rozwiązanie promujące zrównoważony rozwój, instalacja paneli fotowoltaicznych obniża koszty ogrzewania domu oraz użytkowania sprzętów elektronicznych. Jest to niezwykle korzystne, zwłaszcza przy stale rosnących cenach gazu lub prądu z sieci. To rozwiązanie jest bezpieczne dla środowiska, nie emituje zanieczyszczeń, dlatego można oddychać pełną piersią. Jest to szczególnie odczuwalne podczas zimy. Co warto wiedzieć o fotowoltaice? Panele słoneczne są powszechnie używane również w niewielkich urządzeniach. Dzięki nim można zasilać lampki ogrodowe, zegarki, a nawet wyświetlacze w miastach. Jak działa fotowoltaika?

Głównym elementem instalacji są panele fotowoltaiczne. To one odpowiadają za wyłapywanie promieni słonecznych. To pierwszy etap powstawania darmowej energii. Prąd stały powstaje w panelach, dzięki ich specjalnej budowie oraz materiałom, które wykorzystane są do produkcji. Stosuje się półprzewodniki oraz krzem. Istotną funkcję pełni też falownik, który wchodzi w skład modułu fotowoltaicznego. Falownik odpowiada za przekształcenie powstałego prądu stałego w prąd zmienny. Ten prąd może zasilać urządzenia elektryczne w Twoim domu. Nadwyżki prądu można odprowadzać do elektrowni, dzieje się tak głównie podczas letnich dni, gdy Twoja instalacja produkuje więcej prądu, niż jesteś w stanie wykorzystać. Panele zbudowane są z trwałych materiałów, instalacja służy przez wiele lat. Koszty nie tylko zwracają się, ale możesz też uzyskać dofinansowanie. Warto dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać ze wsparcia. Wiesz już, co to jest fotowoltaika, teraz dowiesz się, o czym należy pamiętać podczas instalacji.

Fotowoltaika — jak działa i na co zwrócić uwagę podczas instalacji?

Działanie instalacji fotowoltaicznej zależy w dużej mierze od jej wydajności. Zaleca się dokładnie obliczyć ilość potrzebnych modułów. Przed zainstalowaniem paneli trzeba określić wielkość instalacji, ale też jej miejsce. Zazwyczaj montuje się ją na dachach budynków, ale np. instalacje fotowoltaiczne w Krakowie często umieszczane są na specjalnych wysięgnikach. To idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw oraz w lokalizacjach, w których konstrukcje dachu nie są odpowiednie dla paneli słonecznych. Dach może mieć nieciekawe nachylenie, może być zacieniony lub po prostu nie wytrzyma takiego ciężaru.

W niektórych przypadkach panele mogą zostać zamontowane na podłożu. Do instalacji powinien być zawsze łatwy dostęp. To trwałe rozwiązanie, które ma długi okres gwarancji i żywotności, ale niekiedy wymaga zabiegów konserwatorskich, jak np. wyczyszczenia. To, jak działa fotowoltaika, jest też uzależnione od rodzaju jej przyłącza. Zazwyczaj stosuje się przyłącze, które umożliwia odprowadzanie prądu do sieci, wtedy instalacja nie działa w przypadku awarii sieci. Innym sposobem jest obieg zamknięty, na który również można się zdecydować. Koszt takiego przedsięwzięcia jest wyższy, ale zyskuje się niezależność. Wtedy konieczny jest zakup magazynu energii, który będzie gromadził nadwyżki prądu, abyś później mógł z niego skorzystać. To ciekawa alternatywa dla odsprzedawania prądu. Magazyn energii to duży, jednorazowy wydatek, ale niekiedy to dobra inwestycja. Nie będziesz musiał martwić się przerwami w dostawie prądu, ponieważ będziesz całkowicie niezależny od sieci energetycznej.