Kategorie:

Czym jest i jak działa internet światłowodowy?

Na pewno nie raz usłyszałeś już gdzieś o internecie światłowodowym. W końcu jest on niezwykle popularny i bardzo duża część polskich domów taki już posiada. Jednak zazwyczaj wszyscy skupiają się na jego prędkości, ale mało kto zadaje sobie pytanie, co to światłowód? Tutaj możesz się tego dowiedzieć i rozwiać swoje wątpliwości.

Co to jest światłowód?

W dużym skrócie światłowód to rodzaj łącza wykorzystującego fale świetlne do transferowania danych. Głównie kojarzony jest on z niezwykle szybkim internetem, ponieważ zazwyczaj tak się go wykorzystuje. Należy zwrócić uwagę, że prędkość przesyłu danych w światłowodzie będzie na tyle duża, że tradycyjne łącza nie są w stanie mu dorównać.

Jak działa internet światłowodowy?

Kabel światłowodowy składa się z rdzenia, w którym to dochodzi do przesyłu informacji za pomocą fal świetlnych. Jednak, żeby taka wiązka światła mogła dotrzeć do odbiorcy, wykorzystuje się zjawisko całkowitego, wewnętrznego odbicia. Dzięki niemu informacje dosłownie odbijają się od powłoki, którą pokryte są wewnętrzne ściany kabla, w rezultacie czego jesteśmy w stanie wysyłać dane. Jeśli w takim kablu dodatkowo znajduje się wzmacniacz optyczny, jego zasięg przesyłu danych może sięgać nawet kilku tysięcy kilometrów. Widzicie, że to, jak działa światłowód, wcale nie jest takie skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

Cechy internetu światłowodowego

Wiadomo już, jak takie łącze działa i czym jest. Jakie są więc jego szczególne cechy?

  • Szybkość to jest niemal jego znak rozpoznawczy i wcale nie ma w tym nic dziwnego. Bez względu na to, jak dobre tradycyjne łącze by nie było, w kwestii prędkości nie będzie w stanie dorównać światłowodowi.
  • Stabilność jest równie ważną cechą internetu światłowodowego, a to przez to, że gwarantuje on stałą prędkość transferu danych. Efektem tego jest właśnie statyczność tego łącza.
  • Niezawodność idzie w parze ze stabilnością, ponieważ dzięki niej mamy pewność, że jakość naszego internetu nie spadnie nawet w trudnych warunkach pogodowych, które miały różny wpływ na tradycyjne łącza.
  • Odporność na zakłócenia elektromagnetyczne również jest cechą światłowodu, a jest tak dlatego, że one same takiego pola nie emitują, dzięki czemu nie można ich w ten sposób zakłócić.

Łącze światłowodowe posiada jeszcze jedną cechę, która jest wcieleniem nowoczesności. Mowa tutaj o jego wielofunkcyjności. Światłowód nieodłącznie kojarzony jest wyłącznie z internetem, należy jednak pamiętać, że jest to łącze służące do przesyłu przeróżnych danych, w tym sygnału telewizyjnego lub telefonii stacjonarnej. Co za tym idzie? Że to wszystko można otrzymać w jednej ofercie dostawcy Netia Toruń. Internet mobilny i światłowodowy w Toruniu wkroczył na nowy poziom, przekonaj się sam!

Czy jest w takim razie jeszcze coś, o czym powinno się wiedzieć? Owszem, zanim ktoś postanowi się w taki zaopatrzyć, może pojawić się kilka pytań. Dlaczego mam skorzystać ze światłowodu? Czy internet światłowodowy jest rzeczywiście tym, czego potrzeba każdemu? I tak i nie. Jednak warto pamiętać, że wszystko teraz idzie do przodu, a ograniczenia prędkości, jakie ma na sobie tradycyjne łącze, mogą sprawić, że w najbliższym czasie przestanie być wystarczające. W internecie coraz więcej treści stara się mieć jak najwyższą jakość, strony naładowane są różnego rodzaju wtyczkami i skryptami, filmy oferują coraz wyższą jakość, nawet zdjęcia i obrazki na stronach mają większą rozdzielczość, a z tym wszystkim musi poradzić sobie nasze łącze. Światłowód może to zagwarantować bez najmniejszego problemu.

O czym należy pamiętać w przypadku światłowodu?

Ile przetrwa kabel do światłowodu? Wiele osób wie, że są one dosyć delikatne w kwestii uszkodzeń mechanicznych, przez co należy obchodzić się z nimi łagodnie, a najlepiej zabezpieczyć tak, żeby nie było możliwości uszkodzenia go przez któregoś z domowników. Jeśli spełnimy ten, w gruncie rzeczy, niezbyt trudny warunek, to co wtedy? Światłowody projektowane są tak, żeby mogły pracować przez nawet 40 lat. Powinno to zadowolić dosłownie każdego.

Czy jest to drogie? Nie da się jednoznacznie określić, czy to koszty są wysokie. Należy skupić się na tym, czy warto taki światłowód posiadać. I tutaj odpowiedź będzie dużo prostsza. Tak, warto. Cena miesięczna światłowodu zazwyczaj nie przekracza o wiele więcej ceny tradycyjnego internetu, a jednocześnie mówimy tutaj o wielu zaletach, które możesz w pełni sprawdzić na witrynie https://www.wrocla.pl/.