narty
Kategorie:

Trasy narciarskie w Folgorii

Jeśli kiedykolwiek planowałeś kiedykolwiek wyjazd na narty za granicę, na pewno słyszałeś kiedyś o Folgarii. W bilansie wszystkich plusów i minusów Folgaria wypada bowiem bardzo pozytywnie. Jest to mała miejscowość na północy Włoch, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Trydent. Przepiękne alpejskie krajobrazy, pomieszane ze świetnie przygotowanymi trasami, wieloma alternatywami odpoczynku i całkiem przystępnymi cenami sprawiają, że jest to miejsce często odwiedzane przez turystów. Ten artykuł zaznajomi Cię dokładniej z tym wspaniałym miejscem i pokaże jego zalety. Kto wie, być może przekona cię, żeby wybrać się tam w następne ferie zimowe?

Narciarstwo w Folgarii

Przed wyjazdem na narty w jakiekolwiek miejsce warto sprawdzić, czy ośrodek oferuje kursy do nauki narciarstwa, jak wyglądają trasy oraz co obejmuje zakupiony karnet. Na szczęście, z pomocą przychodzi strona ośrodka narciarskiego Alpe-Cimbra, a także ten artykuł.

Jeśli chodzi o trasy narciarskie, oferta Folgarii jest całkiem imponująca. Miejscowość należy do ośrodka Alpe-Cimbra, który zapewnia narciarzom około 74 kilometry tras narciarskich o różnych stopniach trudności. Spotkasz tutaj zarówno trasy najłatwiejsze (oznaczone kolorem niebieskim), średniozaawansowane (kolor czerwony), jak i te dla świetnych narciarzy (kolor czarny). Tras niebieskich i czerwonych jest stosunkowo tyle samo (niebieskich 47%, a czerwonych 45%), więc zjazdy na pewno są urozmaicone. Tras ogółem jest aż 41, z czego najdłuższa ma aż 4 kilometry. Wszystkie są także na bieżąco dośnieżane. Ośrodek posiada w większości wyciągi kanapowe, co dodatkowo zwiększa komfort narciarzy. Wysokość tras zjazdowych wydaje się być optymalna – są to wysokości pomiędzy 1200 m n.p.m. a 1800 m n.p.m.

Chociaż jest tego dużo, to jeszcze nie wszystko, ponieważ w ramach 6-dniowego karnetu możesz wybrać się na stok poza trasami w Folgarii. Ośrodek Alpe-Cimbra to nie tylko folgaryjskie stoki, lecz także trasy w miejscowości Lavarone. Dlatego też kupując karnet w Folgarii, można śmiało jeździć na 25 kilometrach tras, które ma do zaoferowania właśnie Lavarone. Dodatkowo w ofercie są także trasy w miejscowości Andalo (około 35 km) i Monte Bondone (około 20 km).

Jeśli nie czujesz się na siłach, aby na własnych nartach przemierzać malownicze stoki Folgarii lub jedziesz na wypoczynek z kimś, kto nie do końca potrafi jeździć na nartach, nie musisz się tym przejmować. W ośrodku Alpe-Cimbra dostępne są kursy jazdy na nartach, także w języku polskim! Odbywają się w wybranych tygodniach ferii oraz są organizowane dla grup znajomych po uprzedniej rezerwacji.

Jak dotrzeć, gdzie mieszkać i ile trzeba wydać?

Aby przyjemnie spędzić czas na jeździe na nartach, wypocząć i się zrelaksować, potrzeba odpowiedniego zakwaterowania. Warto też pamiętać o wygodnym środku transportu, ponieważ, co można uznać za jedną z nielicznych wad ośrodka, Folgaria leży dosyć daleko od Polski. Licząc od Warszawy, jest to ponad tysiąc kilometrów.

Jeżeli chodzi o podróż, najpopularniejszym rozwiązaniem jest bez dwóch zdań podróż samochodem. Narty w Folgarii może i są daleko, ale dojazd nie jest trudny – miejscowość jest oddalona tylko o 20 kilometrów od bramek autostrady A22. Jeżeli nie lubisz podróżować samochodem, masz do wyboru też inne opcje. Najbliższe lotnisko oddalone jest o zaledwie 90 kilometrów (lotnisko w Veronie), a tę odległość można łatwo pokonać rozbudowaną siecią autobusową. W regionie działa też sprawnie kolej.

W Folgarii dostępna jest także duża sieć hoteli, pensjonatów i kwater. Miejsce dla siebie znajdą tu zarówno rodziny z dziećmi, jak i grupy przyjaciół czy małżeństwa. Możesz wybrać lokum w centrum miejscowości lub tuż przy trasach narciarskich – w obu przypadkach wybór będzie obszerny. Jeżeli zdecydujesz się na lokum w centrum miasteczka, nie musisz martwić się o dojazd do wyciągów narciarskich. Ośrodek narciarski oferuje tzw. ,,ski busy”, które krążą po miasteczku zgodnie z rozkładem, zabierając narciarzy na stoki.

Na koniec warto jeszcze odpowiedzieć na pytanie, ile te wszystkie udogodnienia kosztują? Cena na szczęście nie jest przytłaczająca, ponieważ koszt karnetu w Folgarii można uznać za umiarkowany. Dodatkową zaletą jest też fakt, że dzieci do 8. roku życia jeżdżą za darmo.