kontener
Kategorie:

Kontenery budowlane – rodzaje

Większość czynności budowlanych generuje odpady, które powinny być transportowane oraz utylizowane w sposób właściwy oraz bezpieczny dla środowiska. Podczas prac remontowych gromadzi się sporo gruzu, resztek materiałów budowlanych, a niektóre odpady są wręcz niebezpieczne. Z uwagi na dużą masą poremontowych śmieci oraz ich skład, nie można wyrzucać ich do zwykłych pojemników. Istnieją jednak rodzaje kontenerów, które dedykowane są do gromadzenia i transportowania śmieci budowlanych.

Do czego służą kontenery i jak je wybierać?

Kontenery na odpady pozwalają na bezpieczne składowanie i usuwanie śmieci poremontowych i budowlanych. Mogą trafiać tam materiały budowlane, pozostałości po ociepleniu. Pojemnik na gruz warto zamówić przed rozpoczęciem prac, aby odpady trafiały do niego od razu. W ten sposób zadbasz o czystość na placu budowy. Kontenery mogą różnić się pojemnością oraz sposobem rozładunku. Dostępne są tradycyjne pojemniki, ale też nowoczesne kontenery samowyładowcze. Przed zamówieniem kontenera powinieneś oszacować, ile ton gruzu może powstać podczas prac, dzięki temu nie pojawią się dodatkowe, nieoczekiwane koszty. Zbyt mały pojemnik może nie pomieścić wszystkich odpadów, będziesz wtenczas zmuszony zamówić drugi. Za to duży kontener będzie nieekonomiczny. Pamiętaj też o ograniczeniach, jakie może powodować infrastruktura w okolicy Twojej posesji. Np. wąska brama utrudni wywóz śmieci i podstawienie największego kontenera.

Jak dzieli się kontenery? Rodzaje

Jednym z kryteriów podziału jest rodzaj odpadu, który trafia do kontenera. Kontenery na gruz czysty lub na śmieci mieszane różnią się przeznaczeniem odpadów i sposobem ich utylizacji. Musisz wiedzieć, że czysty gruz, czyli cegły, pustaki, skute tynki, nadają się do recyklingu. Mogą zostać zmielone i wykorzystane przy utwardzaniu podłoża lub wyrównywaniu gruntów. Są neutralne dla środowiska i nie wydzielają toksycznych substancji do gleby.

Inne rodzaje kontenerów na odpady stosuje się na dużych placach budowy – to zazwyczaj bardzo pojemne pojemniki, które są w stanie przetransportować odpady o dużym tonażu. Często są one zamknięte, mogą posiadać klapę, co ma na celu zabezpieczyć pylące i lekkie substancje przed zaśmiecaniem otoczenia. Wywóz i utylizacja zmieszanych odpadów mogą kosztować Cię więcej. Do kontenera wrzucasz wszystkie śmieci powstałe podczas budowy lub remontu, bez ich segregacji. Warto jednak pamiętać, że unieszkodliwianie materiałów niebezpiecznych, jak azbest czy też wełna mineralna, powinno odbywać się oddzielnie. Dlatego, jeśli planujesz wyrzucenie tego typu produktów — musisz zamówić osobny kontener.

Rodzaje kontenerów wyróżnia się też ze względu na ich pojemność. Małe kontenery mogą zmieścić parę metrów sześciennych odpadów. Przy niewielkim remoncie często wystarczy worek na gruz typu big bag. Wykonany jest z wysokiej jakości, wytrzymałego materiału, który pomieści około 1 m3 gruzu.

Rodzaje kontenerów na odpady stosowane na placach budowy i w firmach

Kontenery samowyładowcze to urządzenia, które używane są na co dzień w różnych branżach. Mogą służyć do gromadzenia odpadów, ale to też doskonały pojemnik na substancje sypkie, np. na piasek lub sól drogową, a także na materiały budowlane. Te kontenery mogą mieć różne opcje i kształty. Da się z nich łatwo i precyzyjnie wysypywać śmieci lub materiał budowlany. Kontener samowyładowczy znacznie ułatwia pracę na dużych halach magazynowych, gdzie ciągle powstają odpady. Niektóre modele posiadają system dolnego opróżniania, dzięki czemu z łatwością można pozbywać się śmieci bez konieczności ręcznego otwierania klapy. Rozładunek kontenera jest automatyczny, niektóre modele można z łatwością podłączyć do wózka widłowego, dlatego są tak popularne w magazynach oraz na placach budowy.

Małe pojemniki mogą być zaopatrzone w kółka, które ułatwiają ich transport, to dobre rozwiązanie dla firm sprzątających obiekty. Kontenery samowyładowcze mogą też ułatwić Ci pracę w ogrodzie oraz układanie bruku na placu. To szybki sposób na przewiezienie ziemi ogrodowej lub piasku do utwardzenia i wyrównania gruntu.