podnośniki nożycowe
Kategorie:

Jak zamocować i przewozić samochód na lawecie?

Zawsze może zdarzyć się sytuacja, w ramach której konieczne będzie przewiezienie samochodu na lawecie. W takim przypadku właściciel auta ma dwie możliwości. Może wezwać pomoc drogową lub samemu wynająć odpowiedni pojazd. Jeśli decyduje się na to drugie rozwiązanie, to musi koniecznie wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo przetransportować auto. W tym zakresie obowiązują bowiem konkretne przepisy. Zatem jak przewieźć auto na lawecie?

Jak zapiąć samochód na lawecie?

Zacząć trzeba od właściwego zapięcia auta. Służą do tego specjalne pasy do lawet. Warto tu jednak podkreślić, że do tej czynności opłaca się zaangażować drugą osobę. Praca w parze znacznie ją przyspiesza, ułatwia i sprawia, że jest bezpieczniejsza. Dlatego lepiej nie zapinać auta samodzielnie. Druga osoba przede wszystkim pomoże właściwie wjechać samochodem na lawetę, a następnie wesprze podczas jego zabezpieczenia. W takcie wjazdu autem pamiętać trzeba, aby było ono prawidłowo wycentrowane. To bardzo ważne, ponieważ nawet minimalny błąd może doprowadzić do uszkodzenia zarówno samochodu, jak i lawety. Wjeżdżając na górę, należy pamiętać, aby jak najbardziej dociążyć jej przód – pojazd powinien być skierowany przodem do kierunku jazdy, ponieważ w ten sposób silnik dodatkowo dociąży konstrukcję. Odpowiadając na pytanie, jak zabezpieczyć samochód na lawecie, nie można zapomnieć o kwestii jego prawidłowego wciągnięcia. Przede wszystkim ważny jest tu rodzaj samej lawety. Wiedzieć bowiem trzeba, że masa rzeczywista pojazdy transportującego z załadowanym autem, która naciska na hak, nie może przekraczać 10%.

Jak zamocować samochód na lawecie?

Kiedy samochód znajdzie się już na lawecie, musi być odpowiednio zabezpieczony pasami. Najlepiej, aby zostały założone na wszystkie koła pojazdu, natomiast minimalna wartość to przynajmniej trzy koła. Koniecznie pamiętać trzeba o tym, aby klamry pasów zabezpieczających zostały prawidłowo zamknięte, ponieważ niedopilnowanie tego może wiązać się z groźnymi konsekwencjami. Innymi słowy, jeśli klamra pasów zabezpieczających poluzuje się podczas jazdy, to samochód może spaść z lawety. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać do tego, jak groźna byłaby to sytuacja. Dlatego warto, aby przed wyruszeniem zapięcia zostały sprawdzone przez dwie osoby. Da to pewność, że wszystko jest w porządku.

Jak mocować samochód na lawecie – o czym jeszcze pamiętać?

Zanim rozpocznie się transport auta na lawecie, koniecznie sprawdzić trzeba, czy jest ono właściwie zabezpieczone. Mowa tu o kontroli odpowiedniego założenia pasów, zapięcia wszystkich klamer, a także sprawdzenie ich stanu technicznego – czy elementy są wolne od przetarć bądź uszkodzeń. Wszystko po to, aby mieć pewność, że pasy nie poluzują się ani nie pękną podczas jazdy. Na samym początku wspomniano o tym, że kwestię przewozu samochodów na lawecie regulują konkretne przepisy. Mówią one m.in. o tym, że rzeczywista masa przyczepy nie może przekraczać rzeczywistej masy pojazdu ciągnącego. Mówiąc wprost, auto, które ciągnie lawetę, nie może ważyć mniej niż sama laweta.

Jak zabezpieczyć samochód na lawecie – o czym nie zapomnieć w kwestii bezpieczeństwa?

Podczas transportu samochodu na lawecie najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dotyczy to auta, lawety oraz innych uczestników ruchu. Dlatego pamiętać trzeba nie tylko o samym zabezpieczeniu samochodu na przyczepie. Równie ważny pod kątem bezpieczeństwa jest także sam stan techniczny lawety. Szczególną uwagę zwrócić należy tu na ogumienie. Inny ważnymi do sprawdzenia czynnikami są światła oraz stan hamulca najazdowego. Jeśli zaniedba się tę kwestię, to liczyć trzeba się z sytuacją, że jazda może zostać przerwana. Wystarczy kontrola policji – mundurowi postanowią wlepić mandat, a w najgorszym wypadku uznają, że dalsza jazda lawetą jest niemożliwa. Podczas sprawdzenia policjanci na pewno sprawdzą stan pasów mocujących oraz to, czy mają ważną homologację. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem. Oczywiście podczas jazdy z załadowaną lawetą nie można zapomnieć o przestrzeganiu obowiązujących przepisów dotyczących prędkości.