plastik
Kategorie:

Jak zużywać mniej plastiku?

Plastikowe opakowania towarzyszą nam praktycznie wszędzie. Opakowania produktów  spożywczych, środków czystości, kosmetyków, nie wspominając o elementach artykułów RTV i AGD wykonane są z tworzyw sztucznych. Niska cena produkcji plastiku i jego trwałość jest jednocześnie jego wadą i zaletą. Wyrzucona, użyta często tylko raz butelka rozkłada się bardzo długo, zaśmiecając środowisko. Plastikowych śmieci przybywa z dnia na dzień, a plaże po sztormie są wręcz zalane odpadami z tworzyw sztucznych. W tym artykule podpowiadamy, jak ograniczyć zużycie plastiku.

Woda mineralna

Jest to jeden z popularniejszych obecnie napojów. Gazowana lub nie, nasycona cennymi dla zdrowia minerałami, świetnie gasi pragnienie. Zazwyczaj sprzedawana jest w plastikowych butelkach, które po opróżnieniu trafiają na śmietnik. Wystarczy wypijanie jednej półtoralitrowej butelki wody dziennie, aby do środowiska rocznie trafiało prawie 400 zużytych, niemal nierozkładających się śmieci. Na szczęście jest rozwiązanie, które warto wdrożyć w gospodarstwie domowym. Jeśli pijesz wodę niegazowaną, możesz produkt sklepowy zastąpić równie smaczną wodą z kranu. O ile jej jakość budzi Twoje wątpliwości, możesz zainwestować z dzbanek lub butelkę na wodę z filtrem. Wielbiciele wody gazowanej mogą dodatkowo zaopatrzyć się w urządzenie do gazowania wody, wyposażone w wymienny nabój ze sprężonym dwutlenkiem węgla.

Na zakupy

Mimo że dystrybucja plastikowych, cienkich woreczków i siatek na produkty spożywcze została mocno ograniczona, nadal są one powszechne w użyciu, podobnie jak reklamówki. Jak używać mniej plastiku na zakupach? Przede wszystkim można i trzeba zastąpić reklamówki torbami materiałowymi. Są o wiele bardziej estetyczne i wytrzymałe niż ich plastikowe czy papierowe odpowiedniki. Jeśli chcesz podkreślić swój indywidualny styl lub szukasz pomysłu na ciekawy rodzinny wieczór, możesz nabyć torby materiałowe o jasnych kolorach, markery do tkanin i zaproponować ozdobienie ich według uznania. Również samodzielnie możesz przygotować woreczki do warzyw czy pieczywa. Łatwo uszyjesz je, zszywając ze sobą dwa kawałki niepotrzebnej firanki. Sznurek do ich zamykania możesz wykonać na przykład z nieużywanego już sznurowadła.

Kupuj świadomie

Mimo że plastikowe opakowanie przedłuża świeżość produktu, warto zastanowić się, czy nie lepiej kupić tego samego bez dodatkowego pakowania. Coraz częściej na półkach sklepowych widzimy świeże ogórki, pakowane pojedynczo w plastikową folię. Rozważ zakup warzyw i owoców nieopakowanych. W ten sposób sprawdzisz również, czy produkt, który chcesz zakupić, jest świeży. Dostaniesz je w sklepach lub stoiskach warzywnych.

Kosmetyki, środki czystości i higieny osobistej

Jak zmniejszyć zużycie plastiku, w przypadku kosmetyków? Warto poszukać zamienników. Żel pod prysznic możesz z powodzeniem zastąpić mydłem w kostce, zapakowanym w papier. To samo tyczy się szamponu do włosów. Obecnie coraz większą popularność zyskują szampony w kostkach. Możesz zakupić je nawet w marketach spożywczych. Plastikowe patyczki higieniczne zastąp wykonanymi z papieru, a zaopatrując się w papier toaletowy, kupuj pojedyncze rolki, zamiast zestaw opakowany plastikiem. Jeśli w Twojej okolicy znajduje się sklep oferujący rozwiązania zero waste, możliwe, że można tam kupić proszek czy płyn do prania na wagę, wlewając lub wsypując go do własnego pojemnika. Jeśli jest to możliwe, użyj worka do segregacji odpadów więcej niż raz.

Szukaj inspiracji!

Mimo że plastik to nadal globalny problem ludzkości, rośnie rzesza osób świadomych zagrożenia, które decydują się na życie zgodne z filozofią less waste lub zero waste. Proste rozwiązania zastosowane przez innych, wdrożone w Twoim domu mogą być pierwszym krokiem do zmiany nawyków na lepsze, z korzyścią dla Ciebie, Twojego zdrowia i przede wszystkim – planety. Być może Ty również staniesz się inspiracją dla innych do zmiany na lepsze!