uprawy
Kategorie:

Jak stosować herbicydy?

Środki ochrony roślin, jakimi są herbicydy, zabezpieczają gatunki uprawne przed konkurencją ze strony roślin nieproszonych. Chwasty, które pojawiają się w uprawach, mogą nie tylko zagłuszać wzrost roślin pożądanych, ale też przyczyniają się do przenoszenia chorób oraz narażają rośliny na inwazję szkodników. Walka z chwastami jest bardzo trudna, a niekiedy wręcz niemożliwa, zwłaszcza na wielkopowierzchniowych polach uprawnych. Herbicydy to skuteczne preparaty chemiczne, które zaburzają metabolizm roślin nieproszonych i inwazyjnych. Czym są i jak stosować herbicydy w uprawach?

Co to są herbicydy — stosowanie w uprawach amatorskich i profesjonalnych?

Substancje aktywne, które zawarte są w herbicydach, ograniczają wzrost roślin poprzez hamowanie ich funkcji życiowych. Może odbywać się to poprzez blokowanie syntezy białek, hamowanie szlaków metabolicznych roślin lub poprzez zakłócanie oddychania komórkowego. Herbicydy dzieli się pod względem sposobu działania oraz ze względu na grupy roślin, na które działają. Herbicydy totalne, przykładem są preparaty zawierające glifosat, powodują zamieranie wszystkich roślin, które mają z nimi kontakt.

Selektywnie działające środki mogą oddziaływać jedynie na daną grupę roślin. Są stosowane w uprawach zbóż — wtedy niszczą wszystkie rośliny, które nie są zbożami i trawami. Podobnie działają na trawnikach — w ten sposób pozbędziesz się mniszków, babki lancetowatej, stokrotek i innych uporczywych chwastów na murawie. Oprysk herbicydami pozwala chronić rośliny przed konkurencją oraz przed chorobami, poprawia wygląd rabat z roślinami ozdobnymi oraz wpływa na estetykę trawników i podjazdów.

Jak stosować herbicydy w sposób bezpieczny?

Bezpieczne i skuteczne stosowanie herbicydów polega w głównej mierze na właściwym dobraniu preparatu do roślin, które chce się chronić. Na trawnikach stosuje się środki ochrony roślin, które usuwają rośliny dwuliścienne. Na rabatach z kwiatami często pojawiają się chwasty z gatunku traw — np. wiechliny, perz, mietlice, wtedy należy zastosować herbicydy zwalczające rośliny jednoliścienne.

Stosowanie herbicydów totalnych jest korzystne podczas usuwania chwastów z podjazdów, ze ścieżek lub z kostki brukowej. Po opryskaniu cieczą roboczą następuje szybkie żółknięcie liści i łodyg, następnie dochodzi do więdnięcia i zamierania całych roślin. To też sposób na przygotowanie podłoża pod trawniki. Musisz jednak wiedzieć, że po zastosowaniu herbicydu totalnego należy odczekać określony czas przed planowanym wysiewem nasion lub wysadzaniem roślin.

Oprysk herbicydami — najważniejsze zasady

Wiesz już, że to jak stosować herbicydy, zależy w dużej mierze od ich rodzaju. Istotne znaczenie ma też sama metoda wykonywania zabiegu ochrony roślin. Niektóre preparaty dostępne są w formie wygodnego żelu, który nanosi się bezpośrednio na liście roślin. To świetny sposób na ograniczenie chwastów na rabatach kwiatowych lub w miejscach trudnodostępnych. W pozostałych przypadkach najczęściej należy sporządzić ciecz roboczą o odpowiednim stężeniu.

Wszystkie niezbędnie informacje o danym preparacie znajdziesz w ulotce, którą producent dołącza do środka ochrony roślin. Jest tam zalecana dawka herbicydu, ale też sposób przyrządzania preparatu. Oprysk herbicydami wykonuje się za pomocą spryskiwaczy. Urządzenie powinno być czyste oraz sprawne, pozwoli to przeprowadzić bezpieczny zabieg.

Oprysków nie wykonuje się podczas deszczu — krople wody będą zmywać preparaty z liści, przez co zabieg trzeba będzie powtórzyć. Wysoka temperatura oraz intensywne słońce może powodować uszkodzenia roślin ozdobnych, na które spadną krople cieczy, dlatego lepiej, abyś zabiegi wykonywał rano lub wieczorem. Zadbaj też o ochronę skóry, oczu oraz odzieży, środki chemiczne mogą podrażniać skórę oraz zanieczyszczać ubrania. Niewykorzystanej cieczy roboczej nie wolno zostawić w opryskiwaczu ani wylewać do kanalizacji. Niektóre środki ochrony roślin miesza się ze sobą, często dodaje się substancje wspomagające, które poprawiają wydajność zabiegu oraz ograniczają spływanie preparatu z roślin.