samochód
Kategorie:

Co oznacza VIN pojadzu i dlaczego jest tak istotny?

Numer VIN – co to jest? Konkretnie mówiąc, to identyfikacyjny numer pojazdu nadany przez jego producenta. Może być on pomocny m.in. wtedy, kiedy chcesz poznać historię auta, którego kupnem jesteś zainteresowany, a także w sytuacjach, kiedy kontaktujesz się z ubezpieczycielem, chcąc zgłosić np. szkodę. Więcej informacji na temat numeru VIN i jego znaczenia poznasz z poniższego tekstu.

Co to jest numer VIN?

Co to numer VIN? Nazywany jest również numerem nadwozia i stanowi niepowtarzalny ciąg liczb służący do identyfikacji pojazdu. Można go traktować jako swoisty numer PESEL. Znajdziesz go w rubryce „E” dowodu rejestracyjnego pojazdu. Według obowiązujących przepisów prawa pojazd uczestniczący w ruchu drogowym powinien posiadać nadane przez producenta cechy identyfikacyjne, czyli: numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy.

Jak podaje https://www.autotesto.pl/vin-pojazdu/, numer VIN może znajdować się w różnych miejscach pojazdu. Jego umiejscowienie zależne jest od producenta. Między innymi znajdziesz go na podszybiu, na tabliczce znamionowej, na słupku bocznym od strony kierowcy, a także na innych elementach nadwozia.

Numer VIN szczególnie może się przydać, kiedy zamierzasz kupić używany pojazd. 

Co można sprawdzić po numerze VIN?

Dzięki numerowi VIN możesz uniknąć nieuczciwych sprzedawców, upewniając się przed zakupem, czy stan pojazdu z ogłoszenia odpowiada stanowi faktycznemu, który to sprawdzisz na prowadzonym przez Ministerstwo Cyfryzacji portalu:. Informacje na temat pojazdu otrzymuje się bezpłatnie. Należy jednak pamiętać, że oprócz numeru VIN konieczny do weryfikacji danych będzie również numer rejestracyjny pojazdu oraz data pierwszej rejestracji. Wszystkie te informacje znajdują się na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego, o którego pokazanie możesz poprosić sprzedawcę.   

W wygenerowanym raporcie można znaleźć informacje dotyczące m.in.: danych technicznych pojazdu (rodzaj paliwa, moc silnika), czy auto jest kradzione, terminów okresowych badań technicznych, czy auto posiada aktualne OC, odczytu drogomierza zarejestrowanego podczas kontroli drogowej oraz badań technicznych, wymiany drogomierza, liczby właścicieli pojazdu, czy pojazd był własnością osoby prywatnej czy firmy, a także, czy pojazd był wycofany z ruchu. Te dane pochodzą z rejestru prowadzonego przez MSW w ramach Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Raport generuje również sekcję „dane zagraniczne”, które opierają się na danych zewnętrznych. Pochodzą one m.in. z USA, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Kanady, Belgii, Niderlandów, Szwecji, Norwegii, Belgii, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Norwegii, Niderlandów, Czech, Węgier, Rumunii czy Danii.

Dane szczegółowe

Co jeszcze można sprawdzić po numerze VIN? Kolejną pomocną funkcją, z której warto skorzystać dzięki temu numerowi, są przypisane do niego szczegółowe dane techniczne pojazdu – a konkretniej jego fabryczne wyposażenie. Funkcja ta jest szczególnie istotna, kiedy chcesz zgłosić usterkę w aucie, a nie jesteś pewien w kwestii wyposażenia. Warsztaty samochodowe, a także ubezpieczyciele niejednokrotnie posługują się programami komputerowe, które po wpisaniu numeru VIN zaprezentować mogą m.in., czy auto jest wyposażone w podgrzewane fotele, czy w szybę wmontowana jest antena lub w jakiego typu oświetlenie posiada pojazd. Dzięki tej funkcji możesz mieć pewność, że zamawiane podzespoły będą spełniały wymagania samochodu, co bezpośrednio przełoży się na bezpieczeństwo jego użytkowania.

Również numer VIN pomoże znaleźć informacje dotyczące oryginalnego koloru auta. Mając na uwadze mnogość barw lakierów do karoserii, może okazać się to pomocne przy zarysowaniu nadwozia. 

Numer VIN – rozkodowanie

Rozkodowanie numeru VIN jest na tyle istotnym zagadnieniem, że najlepiej zlecić to zadanie firmie diagnostycznej, która na co dzień zajmuje się taką pracą. Dzięki dostępowi pracowników do rzetelnych źródeł możesz czuć się bezpiecznie, czy to kupując samochód, lakier do karoserii czy inne potrzebne części.