prawo
Kategorie:

Jak wygrać sprawę o alimenty?

Wiele osób zastanawia się, czy do sprawy o przyznanie alimentów potrzebny jest prawnik. Najczęściej przed sądem w tej sprawie stają byli małżonkowie, a zatem do niedawna najbliższe sobie osoby. Sprawy o alimenty najczęściej dotyczą małoletnich dzieci rozwiedzionej pary. Logiczne wydawać by się mogło, że obojgu rodzicom zależy na szczęściu potomstwa. A zatem z ustaleniem wysokości alimentów nie powinno być większego problemu. To tylko teoria…

Sprawy obejmujące spektrum prawa rodzinnego, w tym te dotyczące alimentów wywołują najsilniejsze emocje. Do tego dochodzi ogromny stres. Dlatego w takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy pełnomocnika. On pomoże nam nie tylko napisać pozew, ale także doradzi jakie dowody w sądzie będą świadczyć na naszą korzyść.

 

Jak wygrać sprawy o alimenty?

W sprawach o alimenty najważniejsze są twarde dowody. Bez nich nawet doświadczony prawnik niewiele zdziała. Dlatego warto dokumentować koszty utrzymania dzieci (nic prostszego — trzeba zbierać paragony). Nawet te, ze sklepu spożywczego, zwłaszcza jeśli dziecko jest na jakieś diecie i koszty wyżywienia są wyższe niż przeciętnie. Do tego dochodzą koszty szkoły. Wielu rodziców uchylających się od płacenia alimentów twierdzi, że w Polsce edukacja jest za darmo… Jest to tylko połowiczna prawda. Większość dzieci uczęszcza do państwowych, darmowych szkół. Ale zeszyty, przybory szkolne, zajęcia dodatkowe, wycieczki klasowe, rada rodziców czy ksero to już zupełnie inna historia.

Zawsze pół na pół?

Panuje przekonanie, że rodzice powinni po połowie dzielić się kosztami utrzymania dzieci. Ale nie jest to reguła.  Może się zdarzyć, że rodzic niemieszkający z dziećmi zostanie obciążony alimentami w wysokości 70% kosztu ich utrzymania. Ma to miejsce w sytuacji, gdy rodzic nie utrzymuje kontaktów z dziećmi. I jego udział w ich wychowaniu jest w zasadzie marginalny.

Czy sąd może zmienić kwotę przyznanych alimentów?

Oczywiście, że tak. Dzieci rosną, a co za tym idzie rosną ich potrzeby. To całkowicie naturalne… Dodatkowo nie każdy też zdaje sobie sprawę, że ukończenie przez dziecko 18. roku życia nie zwalnia rodzica z obowiązku alimentacyjnego. Trwa on, dopóki dziecko nie będzie w stanie samodzielnie się utrzymać. Z drugiej strony sąd może obniżyć kwotę alimentów, na przykład w sytuacji gdy rodzic poważnie zachorował i nie jest w stanie pracować.

Jak znaleźć dobrego pełnomocnika? 

Najlepiej szukać kogoś, kto działa lokalnie. Wtedy kontakt z adwokatem czy radcą prawnym nie będzie utrudniony poprzez dużą odległość. W poszukiwaniach z pewnością pomoże nam internet. Wystarczy wpisać alimenty – Kraków i na naszym ekranie pojawi się długa lista wyników. I tu powinniśmy zająć się selekcją. Warto zdecydować się na prawnika, który specjalizuje się właśnie w sprawach rodzinnych.  Wiele osób wyszukuje też frazę „alimenty kraków” i do tego dodaje określenie tanio. Czy jest to dobra strategia? Każdy musi ocenić to sam. Najdroższy prawnik wcale nie musi być najskuteczniejszy. Z drugiej strony za cena usług tego typu idzie najczęściej renoma, wiedza i wieloletnie doświadczenie.