Kategorie:

Po co wykonuje się analizę konkurencji?

W obecnych czasach nasycenie rynku, niezależnie od branży, jest na bardzo wysokim poziomie. Posiadanie konkurencji ma jednak wiele zalet. Po pierwsze, daje to motywację do ciągłego rozwoju i ulepszania swojej oferty. Po drugie, daje ona możliwość obserwowania ruchów konkurentów — dobrze jest ich znać, by wiedzieć, gdzie jest miejsce do ewentualnego zwiększenia swoich własnych zasięgów sprzedażowych. W tym celu wykonuje się analizę konkurencji, której zadaniem jest pozyskanie jak największej ilości informacji o danych przedsiębiorstwach. Najczęściej są to informacje na temat liczebności konkurencji, poziomu rozwoju konkurencyjnych firm, a także sposobów ich zachowania na rynku.

 

Analiza konkurencji wykonywana jest najczęściej przed uruchomieniem biznesu w danym miejscu. Przedsiębiorcy wykonują analizę przed rozpoczęciem działalności, aby nie doszło do sytuacji, w której koszty związane z utrzymaniem lokalu się nie zwrócą. Ma na to wpływ oczywiście lokalizacja, liczba mieszkańców, ale też najbliższa konkurencja i poziom nasycenia danej branży w tej konkretnej miejscowości. 

Jak wykonać analizę konkurencji?

W skład analizy konkurencji mogą wchodzić:

  • badania marketingowe — w mediach społecznościowych Twojej konkurencji możesz odnaleźć wiele informacji. Zweryfikujesz tutaj, w jaki sposób budują oni swój content, jakie organizują na przykład eventy i promocje. Co więcej, portale takie jak Facebook umożliwiają Ci podgląd płatnych reklam, na jakie zdecydowała się aktualnie Twoja konkurencja;
  • mystery shopping — jest to opcja, w której Ty lub inna, postronna osoba wciela się w role 'tajemniczego’ klienta, na przykład w sklepie konkurencyjnej firmy. Może wtedy zbadać, jak wygląda cały ten proces zakupowy;
  • przeprowadzenie analizy SWOT — w tym przypadku możesz rzetelnie opisać mocne strony swojej firmy i jej produktów. Jeśli masz grupę swoich stałych klientów, nie powinno stanowić to problemu. Następnie zapisujesz słabe strony (na przykład produkty Twojej firmy są droższe od konkurencji), szanse i zagrożenia;
  • analiza wyników — portale społecznościowe dają nam na przykład możliwość porównania naszych wyników ze statystykami konkurencyjnych firm. Podobnie wygląda to w przypadku pozycjonowania w Google, gdzie dodatkowe narzędzia ułatwiają generowanie raportów na podstawie konkretnych słów kluczowych. 

Dokonując analizy konkurencji, bierze się także pod uwagę następujące aspekty, które mają ogromny wpływ na zwiększanie przewagi konkurencyjnej rywali:

  • informacje na temat funkcjonowania danej firmy na rynku,
  • przychody finansowe,
  • perspektywy rozwoju,
  • ekspansja na inne rynki.

Pamiętaj, że w prowadzeniu biznesu nie chodzi tylko o liczenie pieniędzy, ale także o ciągły rozwój i poszukiwanie szans na zwiększenie potencjału własnej firmy. Do odnalezienia konkurencyjnych firm, aby przeprowadzić na ich podstawie analizę konkurencji, możesz wykorzystać bazę, katalog firm dostępny stronie grantnalepszystart.pl. Bądź o krok dalej od swojej konkurencji, rozpocznij profesjonalną analizę już dziś.