dokumenty
Kategorie:

Do czego jest REGON?

Każda firma, która chce działać na terenie naszego  kraju, ma obowiązek posiadać numer REGON. Do czego jest REGON? Oraz w jaki sposób można go pozyskać? Nie każdy to wie, dlatego dzisiaj chcemy bardziej pochylić się nad tym tematem i dowiedzieć się, czy rzeczywiście jest to coś, bez czego firma nie istnieje.

 

REGON – do czego jest potrzebny?

Na początek poznajmy, czym jest numer REGON. Jest to skrót, który rozwija się jako Rejestr Gospodarki Narodowej. Wszystkie firmy, które posiadają ten numer, znajdują się w bazie Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej. Jest to zatem istotny element, bez którego przedsiębiorstwo w praktyce nie jest w stanie funkcjonować.

 

Do czego jest REGON?

Kolejną kwestią jest to, do czego potrzebny jest REGON? Każdy, kto zakłada własną działalność, może zadawać sobie to pytanie. Zanim udzielimy odpowiedni, sprawdźmy jeszcze, jak ten numer wygląda.

Na chwilę obecną składa się na niego dziewięć cyfr. Dwie pierwsze to numer seryjny, ostatnia jest cyfrą kontrolną. Sam REGON służy głównie celom statystycznym i rzadko się z niego korzysta. I nie trzeba się obawiać, bo raczej nieprędko się to zmieni.

 

Sprawdź więcej na https://inlogica.com/posts/3

 

Czy REGON jest obowiązkowy?

Każdy przedsiębiorca może zastanawiać się, czy w takim razie konieczne jest nadawanie numeru REGON? Czy jest on aż tak ważny? Ale po kolei. W każdym województwie na terenie Polski należy złożyć wniosek, dzięki któremu zostanie nadany REGON danej firmie. Wykonuje się to jednorazowo i bezpłatnie, co jest akurat dobrą wiadomością.

Chociaż numer ten nie zdaje się być obowiązkowym, to trudno jest założyć firmę i pominąć nadanie go. Nie używa się go jednak w dokumentach księgowych, a jedynie na pieczątce firmowej i podczas rejestracji znaków towarowych w Urzędzie Patentowych RP.

 

Czy REGON zanika po zamknięciu działalności?

Gdy myślimy o tym, do czego jest REGON, zastanawiamy się też nad wieloma innymi kwestiami. Przede wszystkim, kto jest zobowiązany do jego posiadania. Dosłownie każda osoba fizyczna, która posiada działalność gospodarczą. Do tego zalicza się osoby prawne oraz organizacje, które nie posiadają osobowości prawnej.

Ważne jest też to, że po zamknięciu działalności gospodarczej nie dochodzi do usunięcia REGON. Według rozporządzenia Rady Ministrów, likwidacja i rejestracja podmiotu sprawia, że korzysta się z tego samego numeru REGON.

 

Jak składa się wniosek o REGON?

Skoro już wiemy, do czego potrzebny jest REGON, to warto teraz odkryć, jak w ogóle go zakładać i zyskać. Trzeba bowiem złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie. Wiele zależy od formy prawnej podmiotu.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej składa się formularz CEIDG-1 w urzędzie gminy lub miasta. Do dwóch tygodni przedsiębiorca otrzymuje numer REGON, a firma zostaje dopisana do rejestru. Za to spółki prawa handlowego mają obowiązek złożyć wniosek do KRS.

Trzeba jednak przyznać, że nie wszyscy będą rejestrować się w powyższych bazach. Takie podmioty musza zgłosić się bezpośrednio do GUS z formularzem RG-OP (w przypadku osób prawnych, jednostek organizacyjnych bez osobowości prawnych oraz niektórych jednostek lokalnych)

 

Jak wygląda udostępnianie danych REGON?

Do czego jest potrzebny ten numer? Widzimy bowiem, że nie jest aż tak ważny. Jednak warto go posiadać. Wszelkie dane dotyczące konkretnego przedsiębiorstwa są ogólnodostępne właśnie w takich bazach jak CEIDG, KRS czy baza REGON. Są to oficjalne, rządowe bazy, które pozwalają na znalezienie informacji o poszczególnych firmach.

W razie potrzeby firma może zgłosić prośbę o poprawienie błędów lub aktualizację danych. Nie ma jednak możliwości usunięcia swoich danych. A zatem do czego jest REGON? Właśnie do tego, by sprawdzić swojego klienta lub kontrahenta i upewnić się, czy jest rzeczywiście tak godny zaufania, jak się wydaje.

Widzimy zatem, że REGON to dosyć przydatny numer, choć na co dzień nie będziemy z niego tak często korzystać. Każda firma jednak powinna go posiadać dla własnego dobra i dla dobra osób, z którymi współpracuje.