dom
Kategorie:

Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu?

W życiu każdego człowieka pojawia się ten moment, gdy poważnie rozważa budowę lub zakup własnego mieszkania lub domu. Często pojawia się wówczas dylemat, ponieważ nie każdy wie, na co zwrócić uwagę przy zakupie domu. W praktyce kupno nieruchomości wiąże się z ogromną inwestycją i nakładem znacznych środków finansowych. Czasami kupujący decyduje się także na kredyt hipoteczny na kilkadziesiąt lat życia, co stanowi często główne źródło finansowania. Dlatego zdecydowanie warto wiedzieć, czym kierować się podczas zakupu swojego własnego, wymarzonego miejsca na ziemi.

Na co zwracać uwagę przy zakupie domu?

Zakup domu jest poważną inwestycją na wiele lat, dlatego warto sprawdzić istotne kwestie, aby nie żałować decyzji o kupnie. A zatem na co zwrócić uwagę przy zakupie domu?

Budżet

Podczas zakupu domu zawsze najważniejszy jest posiadany budżet. Jest to podstawowa kwestia, która pozwala zrealizować marzenia i skonfrontować je z realiami rynku budowlanego. W przypadku kiedy zakup domu ma być finansowany z kredytu hipotecznego, warto odpowiednio wcześniej dowiedzieć się, w jakiej wysokości kredyt można otrzymać, w jakich bankach i na jakich warunkach. To istotne, gdyż znajomość własnej zdolności kredytowej umożliwia zawężenie obszaru poszukiwań wymarzonego domu, w wybranej lokalizacji i o standardzie jakiego się oczekuje. 

Lokalizacja nowego domu

W przypadku zakupu domu z rynku pierwotnego istotne znaczenie ma lokalizacja domu, jednak tutaj decyzje podejmuje deweloper. To, czy nowym właścicielom dom przypadnie do gustu, to już inna kwestia i zależy od indywidualnych odczuć. Jednak zawsze kupując dom, warto kierować się własnymi preferencjami, a najlepiej na żywo sprawdzić lokalizację, tym samym porównując ofertę ze zdjęcia w Internecie z tym, jak realnie wygląda nowy dom i jego otoczenie.

Co istotne, warto też sprawdzić sąsiedztwo nowego domu, by wiedzieć, czego można spodziewać się w nowym miejscu zamieszkania. To ważne, ponieważ wiele osób chce, by nowy dom był azylem spokoju po pracy i odzwierciedleniem wieloletnich marzeń. Warto odpowiednio wcześniej sprawdzić, czy nic ani nikt nie stanie w przyszłości na drodze do realizacji tych marzeń. 

Rozmiar działki

Kupując dom od dewelopera lub też dom z rynku wtórnego, należy liczyć się z tym, że rozmiar działki jest wydzielony odgórnie i kupujący nie ma na to wpływu. Warto jednak wcześniej przemyśleć, jaki rozmiar działki będzie odpowiedni dla rodziny i czy oprócz domu na działce planuje się również umieszczenie innych budynków gospodarczych lub np. przeznaczonych na działalność firmową. Niezbędne jest także sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego w najbliższym urzędzie, aby dowiedzieć się, czy w bezpośrednim sąsiedztwie działki nie jest planowana inwestycja związana np. z budową ruchliwej drogi lub dużego sklepu. W praktyce klasyfikacja sąsiadujących działek jest również ważną informacją w zakresie tego jak w przyszłości będzie wyglądać okolica, w której kupuje się dom. Można bowiem domyśleć się, że na działkach przemysłowych za kilka lat mogą powstać ogromne zakłady pracy, a to ważna wiadomość dla każdej osoby, która kupuje dom i wybiera świadomie jego otoczenie.

Technologia budowy domu

To kolejna, istotna kwestia, o której nie powinno się zapomnieć podczas kupowania domu. Obecnie deweloperzy już na etapie projektowania wybierają na ogół tradycyjną i najczęściej stosowaną technologię. Są jednak osoby, które mają specyficzne wymagania, jeśli chodzi o materiał, z którego wykonany jest dom i szukają np. klimatycznego domu drewnianego, zlokalizowanego z daleka od zgiełku miasta. 

Szukając pięknego domu dla siebie i swojej rodziny, warto sprawdzić również oferty dostępne w sieci, również te na portalu Moeko (https://moeko.pl/eko-apartamenty/wielun-kosynierow/). Można tam znaleźć atrakcyjne ogłoszenia z kameralnymi projektami mieszkaniowymi o podwyższonym standardzie użytkowym, zlokalizowane w miejscach, gdzie ekologia, rodzina i człowiek są największą wartością. Dzięki temu można znaleźć komfortowy dom, dostosowany do oczekiwań wszystkich domowników i będący odpowiedzią na nowoczesne rozwiązanie technologiczne, tworzone z poszanowaniem środowiska naturalnego.