dom
Kategorie:

Jak utrzymać ładny zapach w domu?

Nie od dziś wiadomo, że zmysł węchu jest jednym z najbardziej kluczowych, jeżeli chodzi o tworzenie się wspomnień, budowanie poczucia komfortu i odczucia zadowolenia z przebywania w konkretnym miejscu. Zapewne większość spotkała się z sytuacją, w której mimo pięknie urządzonego wnętrza oraz niezaprzeczalnej czystości pomieszczenia ludzie nie czuli się w nim dobrze. Dla odmiany z kolei wiejski dom babci, w którym aż roiło się od bibelotów i daleko mu było do gustownego, kojarzy się głównie z zapachem świeżo pieczonego ciasta, kwiatów w wazonie lub ulubionej świecy palonej wieczorami.

Zapach, jaki unosi się we wnętrzu domu, składa się z woni domowników, jedzenia, świeżego prania i życia toczącego się w jego wnętrzu. Nie sposób uniknąć jego unoszenia się we wnętrzu. Jednak wiele gospodyń zastanawia się jednak, jak utrzymać ładny zapach w domu jak najdłużej, aby przebywanie w środku było dla domowników i gości jak najbardziej komfortowe.

Ładny zapach w domu – jak utrzymać? 

Wietrzenie

Kluczową czynnością, która pozwala utrzymać ładny zapach wewnątrz domu, jest jego regularne wietrzenie. Zaleca się, aby wykonywać je nawet kilka razy dziennie. To umożliwia nie tylko pozbycie się z wnętrza domu nieprzyjemnych zapachów np. po gotowaniu czy sprzątaniu silnymi środkami chemicznymi, ale także zapewnienie odpowiedniego poziomu świeżego powietrza. A ten aspekt przekłada się na większy komfort snu i przebywania w pomieszczeniach. O wietrzeniu należy pamiętać szczególnie zimą – mroźne powietrze pozwala wyeliminować szkodliwe roztocza.

Akcesoria i produkty zapachowe

Świeczki zapachowe, woski, olejki eteryczne i dyfuzory pozwalają na roztaczanie danego rodzaju zapachu wewnątrz domu. A warto wiedzieć, że odpowiednio dobrane kompozycje mogą zdziałać cuda. Jeżeli zatem chcesz stworzyć właściwe warunki do relaksu, wyciszenia oraz odprężenia – sięgnij po lawendę, która ukoi zmysły i pomoże zasnąć. Zapach cytrusów zadziała energetyzująco, a także pozwoli na odświeżenie wnętrz. W przypadku przeziębienia warto z kolei wybrać miętę i eukaliptusa wspomagające leczenie. Wonie bawełny oraz wanilii pomogą natomiast stworzyć we wnętrzu przytulną atmosferę.

Tekstylia

Należy pamiętać o tym, że zapachy najbardziej chłoną tekstylia takie jak zasłony, firany, poduszki i dywany. Dotyczy to niestety nie tylko tych przyjemnych, ale tych nieprzyjemnych również. W związku z tym należy pamiętać o regularnym praniu takich elementów wyposażenia, najlepiej z intensywnym płynem do płukania lub kapsułkami, które pozwolą na dłużej zachować im przyjemny zapach.

Nie należy zapominać przy tym o dywanach, kanapach, fotelach oraz tapicerowanych krzesłach – warto przynajmniej raz w roku je wyczyścić. Do tego celu można użyć odkurzaczy piorących, specjalnych środków chemicznych do prania tapicerki lub po prostu wody z płynem i szczotki. Na rynku dostępnych jest także sporo firm, które oferują pranie tapicerki z dojazdem do domu. Koszt takiej usługi wynosi stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę późniejszy komfort użytkowania. Decydując się na samodzielne pranie mebli, należy zachować szczególną ostrożność i dobrać rodzaj preparatu do czyszczonej powierzchni. Warto także przeprowadzić test na fragmencie materiału, który nie jest widoczny.

Zapobieganie

Jak zadbać o ładny zapach w domu? Jednym z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, jest zapobieganie rozprzestrzeniania się nieprzyjemnych woni. Warto pamiętać o:

  • uruchamianiu okapu podczas gotowania potraw o intensywnych zapachach;
  • regularnym opróżnianiu śmietników;
  • regularnym sprzątaniu kuwet i klatek zwierząt domowych;
  • dokładnym suszeniu prania i nieprzetrzymywaniu mokrych ubrań w pralce lub koszu (zapobiegnie to powstaniu nieprzyjemnego zapachu wilgoci);
  • w miarę możliwości zamykaniu jedzenia i przypraw o intensywnych zapachach w szczelnych pojemnikach;
  • regularnym czyszczeniu butów (wewnątrz). 

 

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej opisane kwestie, utrzymanie ładnego zapachu w domu będzie zdecydowanie łatwiejsze.