pompa ciepła
Kategorie:

Czy pompa ciepła się opłaca?

W czasie kiedy ceny energii elektrycznej oraz opału osiągają kolejne rekordy wysokości, coraz więcej osób zaczyna szukać tanich i przyjaznych środowisku rozwiązań, które pomogą odciążyć domowy budżet. W taką definicję idealnie wpisują się pompy ciepła, czym są? Na jakiej zasadzie działają? Czy pompa ciepła się opłaca?

W jaki sposób działają?

Najprościej rzecz ujmujący, pompy ciepła „pozyskują” energię z zewnątrz i dostarczają ją do wnętrza budynku za pomocą specjalnego roztworu solanki, we wnętrzu, ciepło z roztworu jest pozyskiwane do ogrzania wody w grzejnikach czy kranie. Jak widać, zasada działania jest bardzo prosta, w jaki jednak sposób pompa jest w stanie pozyskać energię? Wyróżnić można kilka różnych nośników energii wykorzystywanych do zasilenia pompy ciepła, najpopularniejszym jest jednak energia geotermalna. Poniżej pewnej głębokości temperatura osiąga bardzo wysokie wartości, niezależnie od pogody czy pory roku. Odpowiedniej głębokości odwiert oraz aparatura pozwalają na bieżąco wykorzystywać energię z wnętrza ziemi do ogrzewania budynku.

Czy pompa ciepła potrzebuje energii elektrycznej? 

Tak, pompa potrzebuje energii elektrycznej, aby możliwe było wprawienie w ruch roztworu solanki przekazującego energię termiczną, mimo to, wydajność pompy w przeliczeniu na 1 KW jest niezwykle wysoka w porównaniu z innymi źródłami zasilenia dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ w tym wypadku, energia elektryczna nie jest potrzeba do wygenerowania temperatury, ale jedynie do zasilenia pompy, która jest odpowiedzialna za jej pozyskanie, dzięki temu, możliwe jest osiągnięcie nawet kilkukrotnie większej wydajności w przeliczeniu na KW niż w przypadku np. farelki. Ze względu na niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną takiego źródła ogrzewania domu, pompy często wykorzystywane są w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi, umożliwia to całkowite uniezależnienie budynku od zewnętrznych dostaw energii, zarówno jeżeli chodzi o elektryczność, jak i opał.

Jaki jest koszt założenia pompy ciepła?

Cena, jaką należy zapłacić za zakup oraz montaż urządzenia jest bardzo indywidualna, składać się na nią będą czynniki takie jak wiek budynku, jego wielkość, jak również lokalizacja i rodzaj pompy. W przypadku budynków bardzo dużych konieczne będzie skorzystanie z urządzeń mających większą moc, tak więc cena będzie wyższa, analogiczna sytuacja występuje w przypadku starego budownictwa, gdzie budynki często posiadają mniej izolujące okna oraz brak ocieplenia ścian, w takiej sytuacji, aby wyrównać straty ciepła również konieczne będzie skorzystanie z wydajniejszych modeli. W tym przypadku jednak warto wcześniej rozważyć ocieplenie budynku i wymianę okien, umożliwi to nie tylko ograniczenie strat ciepła, ale też oszczędności na samej pompie. Jakie znaczenie ma lokalizacja? Ze względu na różnice geologiczne na terenie kraju, występować będą obszary gdzie głębokości odwiertu, potrzebnego do budowy geotermalnej pompy ciepła będą różne, tutaj również zależność jest prosta, im głębszy odwiert – tym cena będzie wyższa. Informacje o tym, jakie są ceny zainstalowania pompy ciepła, znaleźć można na stronach wykonawców, np. na https://recool.pl/pompy-ciepla-w-tomaszowie-mazowieckim/.

Oszczędność czasu

Wiele osób zastanawiając się, czy pompa ciepła się opłaca, nie bierze pod uwagę oszczędności czasu i bezpieczeństwa samego urządzenia. Ze względu na sposób działania takie źródło ogrzewania domu jest całkowicie bezobsługowe, nie występuje tutaj konieczność dokładania opału itp. Co więcej, w nowszych modelach możliwe jest zdalne kontrolowanie pracy pompy. Kolejnym niewątpliwym atutem jest bezpieczeństwo, ze względu na brak spalania w urządzeniu, nie występuje ryzyko pożaru, wybuchu, czy zaczadzenia domowników.

Jak widać, odpowiedź na tytułowe pytanie jest bardzo prosta – Tak. Mimo że zakup i instalacja urządzenia są dużą inwestycją, bardzo szybko się ona zwraca. Popa zapewnia nie tylko pewność i wydajność, ale również duże oszczędności czasu, oraz niezastąpione uczucie bezpieczeństwa.