nawóz
Kategorie:

Czym jest wapno nawozowe i do czego służy?

Plonowanie roślin i obfite zbiory zależą od wielu czynników, ale nie da się ukryć, że najważniejszym z nich jest żyzna i zdrowa gleba. W odpowiednich warunkach uprawiane rośliny rosną zdrowo i szybko. Na odpowiednią jakość gleby wpływa m.in. odczyn, który może być naturalnie kwaśny lub zasadowy. Jakie powinno być pH gleby i jak szybko oraz skutecznie można dokonać konkretnych pomiarów? Warto przyjrzeć się bliżej tym kwestiom.

Jakie pH powinna mieć gleba?

Prawidłowe pH jest niezbędne, aby zapewnić plonom odpowiednie warunki rozwoju nawet w momencie, gdy gleba jest średnio bogata w różne składniki mineralne. To właśnie dlatego każda osoba zajmująca się uprawami powinna zdawać sobie sprawę z tego, że istotne jest regularne sprawdzanie pH gleby, jakie powinno być, to zależy od rodzaju roślin, które będą uprawiane natomiast warto zauważyć, że zdecydowana większość roślin preferuje odczyny obojętne lub lekko kwaśne. Wszystko zależy od konkretnego gatunku, ponieważ te bardziej wrażliwe mocno reagują na zakwaszenie, przy czym inne tolerują niskie wartości pH.

Pomiar pH gleby

Aby zagwarantować swoim roślinom optymalne warunki do wzrostu, należy regularnie monitorować i dokonywać pomiarów pH gleby. Tego typu czynność można wykonać na kilka sposobów, jednak do tych najbardziej skutecznych i precyzyjnych należy pobranie próbek gleby i wysłanie ich do laboratorium chemiczno-rolniczego w celu dokładnej analizy. Istnieją także sposoby na wykonanie pomiaru w “domowych” warunkach przy użyciu tzw. płytki Helliga. To bardzo prosty i szybki sposób na wykonanie pomiaru, a jego działanie oparte jest na tym, że w urządzeniu można znaleźć wgłębienie, w którym należy umieścić próbkę gleby.

Kolejnym krokiem jest dodanie płynu w postaci specjalnego odczynnika, który w zależności od pH gleby zmienia swoją barwę. Do urządzenia dołączona jest również skala, dlatego porównanie wyniku ze skalą pozwoli na uzyskanie konkretnej odpowiedzi na pytanie, jakie pH gleby występuje w tej konkretnej próbce. Przeprowadzając tego rodzaju testy, nie należy nigdy zapominać o tym, żeby pobrać większą ilość próbek – możliwe jest znalezienie różnic w losowych miejscach gleby na polu czy w ogrodzie. Zbadanie wyłącznie jednej próbki niestety nie pozwoli na określenie dokładnych wartości pH gleby.

W utrzymaniu prawidłowego pH gleby bardzo pomocne są nawozy, które można znaleźć w ofercie sklepu industria.pl. Oferują oni wysokiej jakości wapno nawozowe węglanowe z dodatkami magnezu. W zależności od granulacji i wilgotności gleby użycie tego typu wapna może podnosić pH gleby nawet przez kilka lat od momentu pierwszego zastosowania. Warto zapoznać się ze wszystkimi produktami dostępnymi w ofercie tego wyjątkowego sklepu. My natomiast jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie tam coś odpowiadającego indywidualnym potrzebom, a wysoką jakość naszych produktów potwierdzają niezależne opinie różnych instytutów, a także świadectwa kwalifikacji i regularne kontrole przeprowadzane w naszych zakładach.