Kategorie:

Co to jest landing page?

Z landing page masz do czynienia codziennie, kiedy korzystasz internetu, przeglądasz media społecznościowe, poszukujesz informacji, odwiedzasz strony. Jednak nie zawsze zdajesz sobie sprawę z tego, jak pewne obszary się nazywają i jakie jest ich działanie. Tak samo jest w przypadku landing page – niewiele osób zna tę nazwę i rozpoznaje, czym tak właściwie zajmuje się ta witryna. Co to jest i jakie zadanie ma landing page?

Landing page – co to jest?

Landing page jest stroną docelową, witryną internetową, która ma ściśle określony cel, jakim jest konwersja ruchu na stronie. Ważne jest, aby strona skupiała się na jednej ofercie. Dlatego treść jest związana tylko z nią. To na tę stronę powinien być kierowany ruch z banerów reklamowych, linków w newsletterach. Landing page posiada niedużą liczbę linków oraz informacji, ponieważ ma skupiać uwagę użytkowników, być również wezwaniem do działania skłaniającym do kliknięcia. To niezawodne narzędzie, które pozwoli Twojej firmie na szybsze osiągnięcie celów marketingowych. Dobrze zaprojektowana strona wpływa także na wyższą skuteczność całej kampanii. Landing podchodzi od słowa „lądować”, ponieważ Twoi klienci lądują na stronie po kliknięciu reklamy lub przycisku call to action. To prosta witryna stworzona w jednym celu – zachęcająca do zapisania się do listy mailingowej, pobrania e-booka, zakupu nowego produktu, wpisania się na kurs itp.

Landing page powinna składać się z pięciu istotnych elementów, które wpłyną na wysoką konwersję:

 • cech oferty, które są unikalne,
 • grafiki lub video,
 • wymienionych korzyści,
 • społecznego dowodu słuszności,
 • jasnego wezwania do działania – call to action.

Jak stworzyć landing page?

Strona docelowa powinna zostać stworzona na podstawie trzech istotnych etapów. Podzielenie tego procesu, pomoże w stworzeniu skutecznego landing page. Do etapów można zaliczyć:

 • Content– Jest to zarys strony, który skupia się przede wszystkim na treści. Trzeba zastanowić się nad konkretnym celem witryny, dobrać odpowiednie elementy i wskazać korzyści. Jest to ważne, ponieważ użytkownik musi się przekonać, że jego decyzja o kliknięciu reklamy bądź linku była słuszna.
 • Design– do utworzonej treści dobierasz odpowiednie i pasujące grafiki, które muszą być spójne z całą resztą oraz nie powinny odwracać uwagi od treści.
 • Technika– to podjęcie działań od strony technicznej dotyczących prawidłowego postawienia strony i zapewnienia jej funkcjonalności. Ten element powinien zostać dobrze dopracowany, zanim strona ruszy i zacznie przyciągać użytkowników.

Poza skupieniem się na wskazanych trzech głównych obszarach landing page warto również zwrócić uwagę na inne dodatkowe elementy, które mogą nie tylko wzbogacić stronę, ale również wpłynąć na zachowanie klienta. Dlatego podczas tworzenia strony docelowej skup się na:

 • Chwytliwym haśle– to ono zostanie jako pierwsze zauważone przez Twojego klienta i zadecyduje o tym, czy będzie on chciał pozostać na stronie. Dlatego powinno wzbudzać ciekawość, zwierać najważniejsze informacje, być wprowadzeniem do dalszej treści, którą można znaleźć na witrynie.
 • Zaprezentowaniu korzyści– ważne jest zastosowanie języka korzyści, czyli wskazanie produktu, jego zalet i cech i tego, co może oferować klientowi.
 • Call to action (wezwanie do działania)– pokaż użytkownikowi, jak może dalej wykorzystać zdobytą informację, zachęć go, aby podjął konkretne działania, np.: zarejestruj się, zapisz, pobierz itp.
 • Podarowaniu klientowi czegoś w zamian za jego działanie– obustronna korzyść jest coraz bardziej popularna, ale także bardzo skuteczna. Możesz zachęcić swojego klienta informacją, że po rejestracji czy zapisaniu się na newsletter otrzyma od Ciebie darmowy e-book, zniżkę, gratis. To działa zachęcająco. Wiele osób zapisuje się do newslettera tylko po to, żeby otrzymać coś w zamian.

Podczas tworzenia landing page musisz zastanowić się, co chcesz uzyskać poprzez utworzoną witrynę, jaki jest jej cel, co powinno się na niej znaleźć. Pomyśl o tym wszystkim z punktu widzenia konsumenta – czego Ty oczekujesz od takiej strony, co przyciąga Twoją uwagę, co sprawia, że chcesz kliknąć w dany link? To zdecydowanie pozwoli Ci stworzyć najlepszą witrynę, która pomoże Ci w osiągnięciu celu marketingowego, zdobyciu nowych klientów, kursantów lub w sprzedaży nowego produktu.