samochód
Kategorie:

Jakie dokumenty są niezbędne do wypożyczenia samochodu?

Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących usługi wypożyczania samochodów. Auto można wynająć na zaledwie dzień bądź o wiele dłuższy termin. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kiedy zdecydujemy się już, że chcemy skorzystać z usług miejsca: wypożyczalnai samochodów? Radom, Opoczno, Skarżysko-Kamienna, Puławy – gdzie szukać firmy wynajmującej auta? Którą ofertę wybrać? Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Wybór firmy

Na rynku w Polsce działa wiele firm oferujących wynajem pojazdów osobowych. Rozważmy to na przykładzie Radomia. Jakiego typu wypożyczalnie oferuje mam rynek w tym mieście? Na pierwszy plan wychodzą firmy oferujące swoją działalność przy lotniskach, stacjach i większych dworcach, czyli nastawione na klienta przyjezdnego. Przedsiębiorstwa oferują zazwyczaj usługi podpisania umowy online, gdzie tuż po przylocie możemy korzystać z wypożyczonego już wcześniej samochodu. Pracownik firmy podjeżdża pojazdem pod lotnisko, przekazuje go klientowi i od tego czasu zaczyna obowiązywać umowa najmu. Oddanie pojazdu wygląda bardzo podobnie. Osoba wynajmująca podjeżdża we skazane miejsce, a po oględzinach pojazdu przez pracownika zdaje kluczyki, na czym umowa się kończy.

Wypożyczenia samochodu możesz również dokonać wygodnie z poziomu aplikacji. Na radomskim rynku działa HoppyGo. Aplikacja oferuje pośrednictwo pomiędzy właścicielem samochodu chcącym zarobić na jego wynajmie a klientem, który go w danym momencie potrzebuje. W aplikacji wybierasz odpowiadający Ci model samochodu, sprawdzasz dostępność pojazdu w danym terminie, dogadujesz się z właścicielem co do sposobu dostarczenia pojazdu oraz okresu najmu. Gdy wszystko jest już ustalone, aplikacja w dogodny sposób prowadzi Cię do finalizacji umowy. To dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którym nie zależy na wysokim standardzie samochodu, a potrzebują go wyłącznie w celu przejazdu z punktu A do punktu B. Jest to z pewnością tańsza opcja niż wynajem pojazdu z wypożyczalni posiadających flotę własnych pojazdów.

Wynajem – na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Wybrałeś już odpowiednią firmę, co dalej? W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie, na jaki okres czasu będzie potrzebny samochód. Jeżeli pod uwagę brany jest jedynie dojazd i przyjazd z miejscowości znajdującej się poza zasięgiem komunikacji miejskiej czy korporacji taksówkowych, określenie czasu i zaplanowanie oddania samochodu nie powinny być problemem. Jeśli klient zamierza udać się w dłuższą podróż, warto wziąć pod uwagę to, że nie zawsze uda się oddać auto z dokładnością co do minuty. Lepiej zdać kluczyki wcześniej, niż w przypadku opóźnienia być zmuszonym do zapłaty za nadprogramowy czas.

Podpisując umowę z firmą, musimy przedstawić dosyć sporo dokumentów. Przed złożeniem podpisu warto dokładnie sprawdzić daną wypożyczalnię. Istotne są nie tylko opinie wśród klientów, które mogą być opłacane lub pisane przez pracowników, ale również fakt, czy dana firma rzeczywiście istnieje. Zbagatelizowanie tego punktu może skutkować tym, że klient padnie ofiarą oszustwa mogącego polegać na wyłudzaniu danych lub pieniędzy. Informacje na temat firm można bezpiecznie sprawdzić za pomocą KRS. Kiedy umowa jest już podpisana, a czas jej obowiązywania ustalony, przychodzi moment odbioru auta. Warto do niego podejść z dużą uwagą – dokładnie obejrzeć pojazd, sprawdzić, czy nie ma na nim widocznych rys, wgnieceń lub odbić na szybach, o które moglibyśmy zostać posądzeni, co w efekcie prowadziłoby do wzrostu ceny jego wynajmu. Wszystkie nasze uwagi warto zgłosić pracownikowi, zanim zaczniemy korzystać z samochodu. Nie zaszkodzi wykonanie zdjęć tuż przed zakończeniem wynajmu, w obecności pracownika, by nie zostać później posądzonym o ewentualne, niewidoczne na pierwszy rzut oka uszkodzenia. Na forach internetowych możemy zapoznać się z historiami wielu wypożyczających, którzy wyłącznie przez swoją nieuwagę nie zauważyli drobnych wad i zostali pociągnięci jako kolejni klienci z rzędu do płacenia za tą samą szkodę, co poprzedni wynajmujący.