woda
Kategorie:

Dlaczego warto filtrować wodę?

Miejskie sieci wodociągowe dostarczają nam wodę różnej jakości. Stosowanie najprostszych filtrów pokazuje, że nie jest ona zbyt czysta. Jeśli dodamy do tego ogromną ilość związków wapnia, które osadzają się w kuchni i łazience, powodując brzydkie zacieki, to zaczynamy zastanawiać się nad decyzją o zastosowaniu profesjonalnego filtrowania wody. Co zrobić, by poprawić jakość wody z kranu? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu.

Jakie są zalety przefiltrowanej wody w domu?

Woda, którą używamy do celów sanitarnych i gotowania zawiera znaczną ilość zanieczyszczeń organicznych takich jak piasek. Nie jest to jedyny problem. Kwaśne deszcze i coraz mocniej zanieczyszczone środowisko sprawiają, że do wody pitnej dostają się szkodliwe metale ciężkie takie jak chrom, miedź, rtęć czy kadm. Oczywiście ich ilość w wodzie kranowej nie jest duża, ale spożywając je przez całe życie, możemy mocno na tym ucierpieć. Należy też wiedzieć, że bardzo często w wodzie kranowej pojawiają się też bakterie mogące powodować zatrucia pokarmowe.

Innym problemem dla wielu osób jest duża ilość kamienia, który osadza się na bateriach umywalkowych, wannie i kabinie prysznicowej. Brzydkie zacieki są bardzo trudne do wyczyszczenia, a nawet jeśli zostają usunięte, powracają po kilku dniach niczym bumerang. Stosowanie popularnych dzbanków filtrujących rozwiązuje problem z wodą do celów spożywczych, ale kamienia z łazienki nie jest w stanie wyeliminować. To wszystko sprawia, że coraz śmielej wiele osób rozgląda się za profesjonalnymi filtrami do wody. Wybór dobrego modelu i profesjonalny montaż sprawiają, że oczyszczanie wody pitnej i sanitarnej staje się faktem, a nie tylko marzeniem.

W jaki sposób filtrować wodę?

Zalety filtrowania wody są oczywiste i każdy z nas zgodzi się, że czysta woda jest potrzebna zarówno do przygotowywania posiłków, jak i picia. Przyda się również w każdej łazience. Zestaw filtrów do wody zamontowany bezpośrednio za wodomierzem sprawi, że wyłapią one wszelkie zanieczyszczenia. Pozbyć można się w ten sposób nie tylko piasku i innych zanieczyszczeń organicznych, ale także bakterii i tak groźnych metali ciężkich. Oczyszczanie wody w domu nie musi być trudne. Zamiast wybierać dzbanki filtrujące, które nie są tanie i wymagają comiesięcznej wymiany filtrów, można zdecydować się na profesjonalne rozwiązania montowane w kotłowni.

Obecnie dużą popularnością cieszą filtry wykorzystujące technologię odwróconej osmozy. Jeśli chcesz zapomnieć o kamieniu w domu i nie masz ochoty kupować butelkowanej wody mineralnej, to takie rozwiązanie wydaje się być idealne. Jak działają takie filtry? Zasada jest dość prosta – woda wpływa do specjalnej membrany osmotycznej, która zbiera zanieczyszczenia i odprowadza je bezpośrednio do kanalizacji. Cała reszta wędruje rurami do punktów poboru wody w całym domu. Filtry odwróconej osmozy usuwają chlor i kamień. Są w stanie jonizować i mineralizować wodę w taki sposób, by była zdatna do picia bez przegotowywania.

Filtry do wody – po co mi one potrzebne? Czy warto je stosować?

Profesjonalne filtry zapewniają dostęp do idealnie czystej wody z każdego kranu. Można ją wykorzystać do picia lub gotowania bez obaw, że przy okazji zatruwamy swój organizm szkodliwymi substancjami. Mimo że profesjonalne rozwiązania są dość drogie i ich montaż wiąże się z wydatkiem 3-5 tysięcy złotych, to w dłuższej perspektywie decyzja o ich zakupie jest uzasadniona. W przeciwieństwie do popularnych dzbanków filtrujących nie wymagają wymiany wkładów filtrujących. Ich obsługa jest bardzo prosta i polega na cyklicznym dosypywaniu specjalnej soli.

Czysta woda to lepsze zdrowie, a na tym nie można oszczędzać. Nie kupując butelkowanej wody mineralnej, można zaoszczędzić sporo pieniędzy i taka inwestycja zwraca się stosunkowo szybko. Warto zaznaczyć, że stosując profesjonalne rozwiązania, woda filtrowana jest w całym domu. Dzięki temu sprzątanie łazienki przestanie być koszmarem, a ilość związków wapnia zostanie zredukowana do absolutnego minimum. To z kolei sprawia, że baterie w łazience wyglądają ciągle jak nowe.