Miejskie sieci wodociągowe dostarczają nam wodę różnej jakości. Stosowanie najprostszych filtrów pokazuje, że nie jest ona zbyt czysta. Jeśli dodamy do tego ogromną ilość związków wapnia, które osadzają się w kuchni i łazience, powodując brzydkie zacieki, to zaczynamy zastanawiać się nad decyzją o zastosowaniu profesjonalnego filtrowania wody. Co zrobić, by poprawić jakość wody z kranu? Dowiesz się tego z dzisiejszego artykułu.
Jakie są zalety przefiltrowanej wody w domu?
Woda, którą używamy do celów sanitarnych i gotowania zawiera znaczną ilość zanieczyszczeń organicznych takich jak piasek. Nie jest to jedyny problem. Kwaśne deszcze i coraz mocniej zanieczyszczone środowisko sprawiają, że do wody pitnej dostają się szkodliwe metale ciężkie takie jak chrom, miedź, rtęć czy kadm. Oczywiście ich ilość w wodzie kranowej nie jest duża, ale spożywając je przez całe życie, możemy mocno na tym ucierpieć. Należy też wiedzieć, że bardzo często w wodzie kranowej pojawiają się też bakterie mogące powodować zatrucia pokarmowe.
Innym problemem dla wielu osób jest duża ilość kamienia, który osadza się na bateriach umywalkowych, wannie i kabinie prysznicowej. Brzydkie zacieki są bardzo trudne do wyczyszczenia, a nawet jeśli zostają usunięte, powracają po kilku dniach niczym bumerang. Stosowanie popularnych dzbanków filtrujących rozwiązuje problem z wodą do celów spożywczych, ale kamienia z łazienki nie jest w stanie wyeliminować. To wszystko sprawia, że coraz śmielej wiele osób rozgląda się za profesjonalnymi filtrami do wody. Wybór dobrego modelu i profesjonalny montaż sprawiają, że oczyszczanie wody pitnej i sanitarnej staje się faktem, a nie tylko marzeniem.
W jaki sposób filtrować wodę?
Zalety filtrowania wody są oczywiste i każdy z nas zgodzi się, że czysta woda jest potrzebna zarówno do przygotowywania posiłków, jak i picia. Przyda się również w każdej łazience. Zestaw filtrów do wody zamontowany bezpośrednio za wodomierzem sprawi, że wyłapią one wszelkie zanieczyszczenia. Pozbyć można się w ten sposób nie tylko piasku i innych zanieczyszczeń organicznych, ale także bakterii i tak groźnych metali ciężkich. Oczyszczanie wody w domu nie musi być trudne. Zamiast wybierać dzbanki filtrujące, które nie są tanie i wymagają comiesięcznej wymiany filtrów, można zdecydować się na profesjonalne rozwiązania montowane w kotłowni.
Obecnie dużą popularnością cieszą filtry wykorzystujące technologię odwróconej osmozy. Jeśli chcesz zapomnieć o kamieniu w domu i nie masz ochoty kupować butelkowanej wody mineralnej, to takie rozwiązanie wydaje się być idealne. Jak działają takie filtry? Zasada jest dość prosta – woda wpływa do specjalnej membrany osmotycznej, która zbiera zanieczyszczenia i odprowadza je bezpośrednio do kanalizacji. Cała reszta wędruje rurami do punktów poboru wody w całym domu. Filtry odwróconej osmozy usuwają chlor i kamień. Są w stanie jonizować i mineralizować wodę w taki sposób, by była zdatna do picia bez przegotowywania.
Filtry do wody – po co mi one potrzebne? Czy warto je stosować?
Profesjonalne filtry zapewniają dostęp do idealnie czystej wody z każdego kranu. Można ją wykorzystać do picia lub gotowania bez obaw, że przy okazji zatruwamy swój organizm szkodliwymi substancjami. Mimo że profesjonalne rozwiązania są dość drogie i ich montaż wiąże się z wydatkiem 3-5 tysięcy złotych, to w dłuższej perspektywie decyzja o ich zakupie jest uzasadniona. W przeciwieństwie do popularnych dzbanków filtrujących nie wymagają wymiany wkładów filtrujących. Ich obsługa jest bardzo prosta i polega na cyklicznym dosypywaniu specjalnej soli.
Czysta woda to lepsze zdrowie, a na tym nie można oszczędzać. Nie kupując butelkowanej wody mineralnej, można zaoszczędzić sporo pieniędzy i taka inwestycja zwraca się stosunkowo szybko. Warto zaznaczyć, że stosując profesjonalne rozwiązania, woda filtrowana jest w całym domu. Dzięki temu sprzątanie łazienki przestanie być koszmarem, a ilość związków wapnia zostanie zredukowana do absolutnego minimum. To z kolei sprawia, że baterie w łazience wyglądają ciągle jak nowe.