ciasto
Kategorie:

Pieczenie tortów na zamówienie w domu a wymogi Sanepidu

Pieczenie tortów w domu może być zajęciem rekreacyjnym, jak również źródłem dochodu. Zwłaszcza, jeśli lubisz to robić. Warto się jednak doszkalać. Kurs dekorowania tortów na pewno zwiększy Twoje możliwości na rynku usług. Jeżeli jednak chcesz sprzedawać swoje wyroby, musisz stawić czoła wymaganiom sanepidu. Czy są one bardzo restrykcyjne? 

Pieczenie na zamówienie – czy warto się tym zająć?

Jeśli lubisz spędzać czas w kuchni, a każdy z Twoich wyrobów cukierniczych jest chwalony przez gości, pewnie chociaż raz się zastanawiałeś się nad robieniem wypieków na zamówienie. W dzisiejszym świecie ciasta i torty można nabyć niemal w każdym sklepie spożywczym. W miastach jest również sporo cukierni. Czy zatem pieczenie tortów w domu jest opłacalne? Okazuje się, że tak. Każdy słodki drobiazg, wykonany ręcznie z najwyższej jakości składników jest na wagę złota. Obecnie spora część wyrobów jest tworzona z dodatkiem wielu ulepszaczy. Ciasta tracą na wartości, ponieważ ich walory smakowe odbiegają od tych, które pamiętamy z dzieciństwa. Mamy raczej nie dodawały do ciast nic, poza naturalnymi składnikami. Dlatego tak często poszukiwani są domowi cukiernicy.. Zatem wyroby, które nie są masową produkcją, znajdują spore grono nabywców. Musisz jednak wiedzieć, że sprzedaż ciast domowych podlega kontroli sanepidu.

Pieczenie ciast w domu – wymogi sanepidu

Sanepid to instytucja, która dba o zachowanie pewnych wytycznych. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka zachorowań spowodowanych  brakiem odpowiedniej higieny podczas prac spożywczych. Każda cukiernia musi spełniać wymogi sanepidu, aby móc realizować zamówienia. Jednak te wymogi dotykają również domowych przedsiębiorców. Co musisz zrobić, chcąc przystąpić do przygotowywania tortów na zamówienie? Oto najważniejsze wymogi sanepidu dotyczące pieczenia ciast w domu:

  • Zaczynając produkcję w domu, przygotuj odpowiednio pomieszczenie do tego przeznaczone. Najlepiej gdyby było to osobne miejsce. Sprawdzi się tutaj także kuchnia wolnostojąca. Najważniejsze,aby nie była ona połączona z innym pomieszczeniem. Zatem wykluczyć musisz aneks kuchenny. Sprawdź także, czy jej wysokość jest prawidłowa. Przyjmuje się, że kuchnia w której chcesz przystąpić do produkcji tortów, czy innych wyrobów cukierniczych, musi mieć minimum 2,5 m wysokości.
  • W pomieszczeniu, w którym przystąpisz do pieczenia ciast na zamówienie, musisz mieć dostęp do bieżącej wody (zarówno zimnej, jak i ciepłej). Przepisy wspominają także o ujęciu wody pitnej
  • Musisz przygotować miejsce do higienicznego czyszczenia wszystkich przyrządów wykorzystywanych do wyrobu tortów. Tutaj zwróć uwagę na fakt, że czyszczone przedmioty nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z półproduktami i gotowymi wyrobami.
  • Pamiętaj, aby przygotować wszystkie blaty i inne miejsca, które bezpośrednio stykać się będą z żywnością. Ich powierzchnia musi być nienaruszona. Ważne, aby miejsca te dało się w prosty sposób zdezynfekować. 

Jakie urządzenia są niezbędne, zdaniem sanepidu, do wyrobu i sprzedaży ciast w domowych warunkach? Tutaj sanepid nie narzuca Ci w zasadzie niczego. To, jaką formę wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Specyfikacja urządzeń elektrycznych, również pozostaje Twoim wyborem. Ciekawostką jedynie jest fakt, że posiadać musisz dwie lodówki. Jedną, w której gromadzić będziesz zapasy, drugą w której przechowywać będziesz gotowe wyroby. Ponadto kuchnia musi być wyposażona w piekarnik i dużą ilość przestrzeni przeznaczonej do produkcji. Pieczenie ciast w domu według sanepidu, to czynność która wymaga także dodatkowych szafek. W ich wnętrzu mogą być umieszczone wyłącznie produkty, z których przygotowane będą wypieki. 

Sprzedaż ciast domowych- sanepid 

Sprzedaż ciast domowych również jest regulowana przez sanepid. Jak zapewne się domyślasz, aby przystąpić do produkcji tortów, musisz mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. Z racji tego, że masz kontakt z żywnością, musisz mieć wykonane wszelkie niezbędne badania. Warto także zachowywać dokładne dane o dostawcach półproduktów. W razie gdyby doszło do jakiegokolwiek zatrucia, ułatwi to znalezienie winnego. Twoje wyroby powinny być przekazywane odbiorcom w jednorazowych, sterylnych opakowaniach. Nie możesz zatem sprzedawać ich w wieloletnich blachach. W tego typu sprzedaży najlepiej sprawdzają się plastikowe pudełka.