drzwi
Kategorie:

Jak wybrać drzwi dobrej jakości?

Każdemu z nas przy wykańczaniu domu bądź mieszkania lub po prostu przy zwykłych pracach remontowych zależy na tym, aby drzwi – niezależnie czy zewnętrzne, czy wewnętrzne – były dobrej jakości. Nie jest to temat błahy ani, wbrew pozorom, prosty. Czy muszą to być tzw. drzwi luksusowe? Co to w ogóle oznacza? Czym przede wszystkim się kierować przy wyborze drzwi?

Drzwi luksusowe, drzwi ekskluzywne – czyli jakie?

Pod tymi terminami rozumie się najczęściej drzwi wykonywane w sposób rzemieślniczy i z najlepszej jakości materiałów. Oznacza to, że nie zostały one wyprodukowane taśmowo, ale np. przez konkretnego specjalistę. Taki produkt jest naturalnie, choć tworzony wedle konkretnego projektu, unikatowy i niepowtarzalny, a także wykonany nie ze sklejki, plastiku czy innego prefabrykatu, ale z drewna, które, nierzadko, klient może sam wybrać. Naturalnie wraz z wartością danego gatunku, rośnie i cena wyrobu. Drzwi sosnowe będą tańsze niż dębowe czy hebanowe. Określenia typu „luksusowe” czy „ekskluzywne” też nie oznaczają, że drzwi będą ozdobne niczym w barokowym pałacu, mówią one przede wszystkim o jakości produktu i standardach produkcji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi?

Przede wszystkim zależy od tego, czy szukamy drzwi zewnętrznych, czy wewnętrznych. Te pierwsze powinny być nie tylko trwalsze i wytrzymalsze (np. wykonane z ciężkiego, grubego drewna i pokryte specjalnym lakierem konserwującym), ale i dobrze izolować ciepło. Wiele firm ma osobną kategorię „drzwi wewnętrzne” w swojej ofercie. W propozycjach tych, już na etapie projektu, uwzględnione są mocne zamki (zazwyczaj w liczbie dwóch) i wziernik. Obok funkcji reprezentacyjnej muszą przede wszystkim zapewniać domownikom bezpieczeństwo i izolować od zimna i wiatru. Nawet gdy sądzimy, że mieszkamy w bezpiecznej okolicy, warto wybrać drzwi, które uczynią z naszej siedziby twierdzę.

Jeżeli zaś chodzi o estetykę, dobrym zwyczajem jest, aby drzwi wejściowe były podobnego (a najlepiej tego samego koloru) jak okna oraz aby były one dostosowane stylem do domu. Rzeźbione, ozdobne wrota mogą się nie sprawdzić przy minimalistycznej, nowoczesnej bryle. Kwestia drzwi wewnętrznych jest, na szczęście, dużo prostsza, choć i tutaj warto na kilka rzeczy zwrócić uwagę. Również powinny się one wpasowywać w ogólny wystrój i stylistykę w mieszkaniu czy domu. W dużej ilości przypadków dobrze sprawdzają się te w odcieniach bieli, gdyż są eleganckie i nie przytłaczają.

Co ważne, je również należy od czasu do czasu konserwować. Warto naturalnie zadbać, aby drzwi wewnętrzne dobrze izolowały dźwięki, wówczas domownicy bez obaw, że komuś przeszkadzają, mogą oddawać się swoim codziennym zajęciom przy zachowaniu pełnej prywatności. Istotną kwestią jest także bezpieczeństwo. Za ciężkie drzwi wewnętrzne mogą być bardzo uciążliwe w codziennym stosowaniu oraz niebezpieczne dla dzieci czy osób starszych, a za lekkie (szczególnie przeszklone!) mogą okazać się wyjątkowo problematyczne podczas przeciągów.

Przeszklone drzwi do łazienki czy sypialni też nie będą najlepszym pomysłem. Dobrze się za to sprawdzą do kuchni, salonu czy do wyjścia do ogrodu. Również nie ma potrzeby wybierać drzwi z zamkami, kiedy nie miałoby to praktycznego zastosowania. Kuchni, salonu czy pokoju małego dziecka nie ma potrzeby zamykać, szczególnie od środka.

Wybór dobrych drzwi nie jest zatem aż tak prosty, trzeba bowiem wziąć pod uwagę mnóstwo aspektów: od czysto praktycznych do estetycznych. Te, tak zwane „luksusowe” czy „ekskluzywne” zazwyczaj są znacznie lepszej jakości, więc nie tylko lepiej wyglądają i wolniej się zużywają, ale i zapewniają większy komfort i bezpieczeństwo.