Kategorie:

Obrzęk lipidowy – czy jest równoznaczny z otyłością?

Gdy widzimy osobę o większych rozmiarach, niż powszechnie uznawane za „normalne”, pierwszą myślą, jaka nam się nasuwa, jest otyłość. Jednak jest wiele schorzeń, które powodują, że osoba przybiera na wadze i staje się bardziej pulchna. Jedną z przyczyn nadprogramowych kilogramów może być obrzęk lipidowy. Czym jest obrzęk lipidowy i czy osoba z obrzękiem lipidowym jest osobą otyłą? 

Obrzęk lipidowy czym jest?

Obrzęk lipidowy, zwany inaczej lipodemią, jest spowodowany przerostem komórek magazynujących tłuszcz — adipocytów. Mieszczą się one głównie w skórze. U osób z lipodemią ich wzrost jest zaburzony i rozwijają się one szybciej i są większych rozmiarów. Ponieważ tkanka tłuszczowa ma płynną konsystencję w normalnej temperaturze ciała, akumulacja tłuszczu może dawać objawy zatrzymania wody w organizmie, czego właśnie skutkiem są obrzęki ciała. 

 

Obrzęk lipidowy dotyka głównie kobiety, co wiąże się częściowo z kobiecym układem hormonalnym. Często można zaobserwować obrzęk lipidowy u kobiet podczas dojrzewania, ciąży czy w okresie menopauzy. Lipodemia najczęściej objawia się na nogach, rzadziej na ramionach czy brzuchu. Z tego względu charakterystyczną cechą jest dysproporcja między wielkością tułowia a rozmiarem nóg. 

 

Co powoduje obrzęk lipidowy?

Przyczyna powstawania obrzęku lipidowego do końca nie jest znana. Jednym z czynników może być uwarunkowanie genetyczne, a także wspomniane zmiany w stężeniu hormonów w różnych etapach rozwoju kobiety. Istnieje przypuszczenie, że jest to choroba mikrokrążenia limfatycznego.

Dlaczego układ limfatyczny jest ważny w lipodemii?

Układ limfatyczny jest odpowiedzialny m.in. za usuwanie dodatkowego płynu z tkanek. U osób z obrzękiem występuje utrudnione usuwanie wody z tkanek, szczególnie jeśli mają małą aktywność fizyczną. Słabe funkcjonowanie układu limfatycznego prowadzi do zatrzymania wody w organizmie, która powoduje pęcznienie komórek tłuszczowych i ich nieprawidłowe działanie i rozwój. 

Obrzęk lipidowy jak rozpoznać?

Głównym objawem obrzęku lipidowego jest powiększanie się obwodu ud i łydek, a także występowanie dość dużego cellulitu na nogach. Chory uskarża się również na ociężałość nóg i uczucie napompowania. Może wystąpić także mrowienie w nogach, a także ból nóg oraz wrażliwość na dotyk. W obrzęku lipidowym najczęściej nie ma opuchniętych stóp i kostek.

 

Etapy lipodemii

W ciągu całego procesu tkanki zmieniają się na bieżąco, dlatego można rozróżnić kilka etapów obrzęku lipidowego. W pierwszym etapie skóra pozostaje gładka, ale warstwa tłuszczu pod nią jest powiększona. W drugim etapie widoczne są nierówności na powierzchni skóry oraz guzki w obrębie tkanki tłuszczowej. Etap 3 charakteryzuje się dużymi zewnętrznymi nagromadzeniem tkanki pochodzącej ze skóry.

Jaka jest różnica między cellulitem a obrzękiem lipidowym?

Cellulit to również zmiana w tłuszczu podskórnym, ale cellulit to przede wszystkim problem kosmetyczny. U niektórych osób obecność cellulitu może stanowić najwcześniejszą fazę problemu, która może przekształcić się w pełnoobjawową lipodemię.

Obrzęk lipidowy jak leczyć

Jeśli obrzęk lipidowy jest zdiagnozowany wcześnie, jego leczenie zapobiega zaostrzeniu tej przewlekłej choroby. Leczenie może złagodzić objawy obrzęku oraz poprawić jakość życia chorego. Wiele osób z obrzękiem szuka pomocy w specjalnych dietach, jednak one jedynie czasowo mogą złagodzić objawy, jednak nie wyleczą całkowicie choroby, chociaż są pomoce jako czynnik dodatkowy w leczeniu. Jednak dieta nie usunie tkanki tłuszczowej, w zmieniono chorobowo miejscach. Złą wiadomością jest również to, że nie ma leków na obrzęk lipidowy, jednak można stosować leki przeciwobrzękowe oraz poprawiające przepływ limfy. Dobre efekty może przynieść stosowanie uciskowych bandaży.

W terapii obrzęków zastosowanie znalazły metody operacyjne, np. odsysanie nagromadzonego tłuszczu. W późniejszym etapie często stosowana jest operacja plastyczna, aby zmniejszyć ilość rozszerzonej skóry.  Usunięcie tkanki tłuszczowej poprzez liposukcję to najczęściej wybierana metoda leczenia. Jednak zabieg nie gwarantuje również pełnego wyleczenia, jednak z pewnością przyniesie tymczasową ulgę (zabieg trzeba z reguły powtarzać po pewnym czasie). 

Dowiedz się więcej na temat leczenia tutaj: https://www.centrumflebologii.pl/pl/niewydolnosc-limfatyczna/obrzek-lipidowy 

Obrzęk lipidowy dieta

Dieta w obrzęku lipidowym powinna być bogata w potas, który wpływa korzystnie na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Potas znajdziesz w suszonych owocach oraz pomidorach i ziemniakach. Należy unikać sodu i soli, która powoduje zatrzymywanie wody i obrzęki. Osoby z obrzękiem lipidowym powinny zadbać również o odpowiednie nawodnienie organizmu (zaleca się picie 8 szklanek wody dziennie). Można również stosować zioła moczopędne takie jak pokrzywa, skrzyp. 

Osoba z obrzękiem lipidowym nie może być utożsamiana z osobą otyłą, u której nadmiar tłuszczu znajduje się w całym ciele i jest efektem złej diety, małej aktywności fizycznej, złego stylu życia. Osoby otyłe po zastosowaniu odpowiedniej diety mogą powrócić do dobrej formy i na zawsze pozbyć się problemu. W przypadku obrzęku limfatycznego sprawa nie jest taka łatwa. Po wykonaniu nawet zabiegu usunięcia nadprogramowej tkanki tłuszczowej po jakimś czasie ona powraca. Jest to choroba przewlekła.