szambo
Kategorie:

Jakie wybrać szambo?

Warto wiedzieć, że obecnie największym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się szamba betonowe, a także produkty wykonywane z tworzyw sztucznych. Doskonałym przykładem będą eko zbiorniki z żywic poliestrowych dodatkowo uzbrojone włóknami szklanymi. Jakie szambo wybrać?

Szambo z tworzywa sztucznego

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ekologiczne zbiorniki produkowane są przez renomowanych producentów przede wszystkim z polietylenu cechującego się wysoką gęstością (PEHD), a także żywic poliestrowych, które zostały dodatkowo wzmocnione szklanym włóknem. Należy mieć świadomość, że tego typu konstrukcje wykazują się zarówno trwałością, jak i odpornością na korozję.

Godny uwagi jest fakt, że polietylen PEHD umożliwia przedsiębiorstwom budować szamba, nad którymi będą mogły bez większego problemu poruszać się pojazdy. Niestety panuje błędne przekonanie, że szamba ekologiczne cechują się małą wytrzymałością. Jest to oczywiście spowodowane złym doborem zbiornika. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba konstrukcji drogowych powstaje z PEHD.

Jak wiadomo, szamba ekologiczne są znacznie lżejsze w porównaniu do betonowych. Warto zaznaczyć, że przykładowe rozwiązania przeznaczone dla domów jednorodzinnych o pojemności około 8 m³ ważą od 190 do 200 kg. Oznacza to, że montaż oraz transport tego rodzaju szamba będzie prostszy od betonowego odpowiednika. Ponadto klient może przewieźć zbiornik we własnym zakresie. Z kolei montaż nie będzie wymagał zagwarantowania stabilnego podłoża dla bardzo ciężkiego dźwigu.

Szambo betonowe – jakie wybrać?

Potencjalni klienci bardzo często zastanawiają się, jakie szambo betonowe będzie najlepszą opcją. W zdecydowanej większości przypadków produkuje się je jako prefabrykowane. Dzięki temu są już gotowe do wsadzenia w grunt. Należy mieć świadomość, że przeważnie takie opcje to szamba dwukomorowe lub jednokomorowe. Produkty przykrywane są specjalną płytą żelbetową.

Nie można zapomnieć, aby powierzchnia zewnętrzna zbiornika była właściwie zaizolowana. W ten sposób zostanie zminimalizowane ewentualne ryzyko wsiąkania wody gruntowej do szamba. Oczywiście największą wadą rozwiązania jest bardzo duży ciężar. Tym samym mogą zaistnieć pewne problemy z transportem szamba. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że waga typu produktów o pojemności 8 m³ wynosi 4 tony.

Ponadto pokrywa żelbetowa to kolejne 2 tony. Renomowani producenci działający na rynku dysponują właściwymi pojazdami, dzięki którym możliwy jest zarówno transport danego szamba, jak i jego wyładunek. Rekomenduje się zweryfikowanie wspomnianego aspektu przed podjęciem decyzji o zakupie omawianego produktu.

W przypadku szamba betonowego musi zostać dokonany duży wykop. Należy zadbać o to, by szerokość oraz długość wspomnianego otworu były większe od 30 do 50 cm w porównaniu do wymiarów zbiornika. Dodatkowo na terenie montażu musi być zagwarantowane stabilne miejsce dla postoju pojazdu, którego zadaniem będzie przeniesienie szamba do wykopu.

Warto postawić na szambo jednokomorowe czy dwukomorowe?

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się szamba dwukomorowe 12 m³ – 12000 l. Zbiorniki tego typu różnią się od jednokomorowych odpowiedników tym, że zostały wyposażone przez producenta w przegrodę przelewową. W najprostszym możliwym ujęciu jej zadaniem jest zatrzymanie „grubych ścieków” w pierwszej komorze. Dzięki temu nadmiarowe płynna faza będzie bez problemu przelewać się na drugą stronę. W zdecydowanej większości przypadków przegroda montowana jest w 2/3 długości zbiornika lub połowie. 

Osoby, które nie mają w planach lub z różnych powodów nie mogą zaopatrzyć się w dwukomorowy zbiornik betonowy, powinny postawić na jednokomorowy model bezodpływowy. Ogromnym atutem tego rozwiązania jest niższa cena w porównaniu do wspomnianego wcześniej większego odpowiednika. Należy jednak zaznaczyć, że zbiorniki jednokomorowe posiadają tylko jeden kominek rewizyjny. Ponadto nie zostały wyposażone w przegrody.