concierge
Kategorie:

Kto to jest concierge i czym się zajmuje?

Concierge może być także nazywany asystentem do zadań specjalnych, zajmuje się załatwianiem różnych nietypowych spraw i zaspakajaniem różnych potrzeb klientów. Jego obowiązki mają szeroki zakres. Załatwia także niektóre powinności w imieniu klienta.

Concierge – kto to jest i skąd pochodzi ta profesja?

Zadając sobie pytanie o zawód concierge oraz kto to jest, trzeba pamiętać, że jest to bardzo stara funkcja, znana już od średniowiecza. Wyraz „concierge” pochodzi z języka francuskiego i dosłownie oznacza dozorcę. Początkowo do jego obowiązków należało zapalanie świec po zmierzchu i pilnowanie, aby domownikom nie zabrakło światła. Z czasem obowiązki takiej osoby były coraz większe, do jego zadań należało zajmowanie się kluczami do pałacu lub zamku i do wszystkich znajdujących się w nich pokoi. W czasie nieobecności właścicieli przyjmował gości, zapewniał im wygody i spełniał potrzeby. Podczas zwiedzania pałacu przez różne delegacje, concierge musiał odpowiadać także na wszystkie ich zapytania i rozwiązywać problemy.

Zastanawiając się, kto to jest concierge współcześnie, a kim był w przeszłości, trzeba zwrócić uwagę, że jego obowiązki były trochę inne. Był on osobą pozostająca w kręgu zaufania króla, czy też innych możnowładców, u których pracował. Miał dostęp do wszystkich pomieszczeń, z tego względu wiedział o wszystkich nawet najbardziej skrywanych sekretach mieszkańców.

Kto to jest concierge? W następnych wiekach, miejsc, w których pracował concierge, było coraz więcej. Pracował on nie tylko w urzędach, prywatnych posiadłościach i pałacach, ale również w więzieniach. Do jego zadań należało przyjmowanie i wysyłanie przesyłek, był odpowiedzialny za utrzymanie czystości i porządku, prowadził również ewidencję osób meldujących się w budynku.

Concierge – kto to jest obecnie i na czym polegają jego obowiązki?

Concierge – kto to jest współcześnie? Concierge jest często zatrudniany w luksusowych hotelach, w których zapewnia klientom bezpieczeństwo i stara się o zapewnienie komfortowego pobytu. Podobne usługi zdalnego asystenta oferuje również firma: https://www.brella.pl/. Do najważniejszych zadań osoby zatrudnionej w hotelu na stanowisku concierge należy:

 – zarządzanie kalendarzem gości,

 – pomoc przy bagażu,

 – koordynacja recepcji hotelowej,

 – obsługiwanie poczty i wszystkich przesyłek,

 – zarządzanie całą koordynacją budynku,

 – zamawianie wszystkich biletów na wydarzenia teatralne, koncertowe i inne,

 – zamawianie usług przewodników turystycznych,

 – rezerwacja wolnych miejsc w klubach,

 – zajmowanie się logistyką, organizowanie dojazdów i przyjazdów z lotniska,

 – realizowanie zamówień specjalnych, np. poszukiwanie zaginionego bagażu.

Concierge zazwyczaj wita gości, kiedy przyjeżdżają do hotelu. Osoba  na takim stanowisku zatrudniana jest również w apartamentowcach i dużych kamienicach. Kto to jest concierge w takich miejscach? Do jego obowiązków należy pomoc mieszkańcom w różnych sprawach.

Kto to jest concierge – czyli załatwianie rzeczy niemożliwych

Współczesny concierge załatwia dla swoich klientów różne sprawy, które na pozór mogą się wydawać niemożliwe. Takiej osobie niezbędna jest również szeroka sieć kontaktów, aby mogła wykonać różnego rodzaju zadania. Usługi tego typu są czasami oferowane przez galerie handlowe, dzięki temu można skorzystać z usług takiej osoby, np. przygotowując przyjęcie urodzinowe albo robiąc prezenty. Concierge może zarezerwować stolik w ulubionej restauracji, wychodzić codziennie z psem, zrobić zakupy i odwieść dzieci do szkoły. Może także zająć się organizacją zagranicznych wakacji i innych ważnych wydarzeń, łącznie z zakupem wejściówek na koncert, kiedy bilety nie są już dostępne. Concierge musi spełniać zachcianki i oczekiwania swoich klientów, dlatego zazwyczaj jest to osoba cechująca się wielozadaniowością. Korzystając z usług takiej osoby, trzeba pamiętać, aby była godna zaufania i lojalna, powinna cechować się zarówno komunikatywnością, jak i dobrym zorganizowaniem. Takie cechy ułatwiają wykonywanie różnorodnych zadań i ułatwiają dobrą relację z klientem.