wnętrza
Kategorie:

Jak włączyć sztukaterię do aranżacji

Każdy słyszał, ale mało kto dokładnie wie co to jest. Sztukateria to znana od wieków technika ozdabiania budynku zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Stiuk stosowany był już w czasach starożytnych, jednakże zasłynął najbardziej w okresie renesansowo – barokowym. Jednakże po dziś dzień bardzo chętnie używane.

Sztukateria to forma dekoracji, która daje ogromne możliwości. Wraz z rozwojem świata rozwijała się prężnie, głównie zmieniły się materiały, z jakich są produkowane te elementy. Są nie tylko estetyczne, ale także bardzo funkcjonalne. Stiuk staje się coraz bardziej popularny. Nic dziwnego, ponieważ cechuje się sporą ilością zalet, a przy tym jest tak drobnym i pięknym dodatkiem, że z pewnością urozmaici każde wnętrze.

Projektowanie wnętrz potrafi być ciężkim wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które podejmują się tego na własną rękę. Trzeba wiedzieć dokładnie jak dobrać odpowiednie kolory, elementy czy dodatki, tak, aby spełnić zamierzony efekty wizualny oraz uniknąć stworzenia z pomieszczenia kiczowatego pokoju. Na rynku, ze względu na popularność, dostępny jest cały wachlarz różnych rodzajów sztukaterii. Jedną z firm, która zajmuje się produkcją stiuku jest NMC, którego cały asortyment można znaleźć na stronie efekciarnia.pl. Każdy kto chce wzbogacić swoje wnętrze ciekawymi elementami, znajdzie tam coś dla siebie. Co to sztukateria? Jak zrobić sztukaterię?

Sztukateria – co to?

Sztukateria to bardzo szerokie pojęcie. Nazywa się w ten sposób wszelkie elementy aranżacyjne naścienne i przyścienne. Wlicza się w to przeróżne ornamenty, gzymsy, listwy. Niegdyś powszechnie wykonywana była z gipsu, obecnie najczęściej znajdziemy ją wykonaną z żywicy poliestrowej, czy powszechnie znanego styropianu. To wszystko wpływa na jej powszechność i cenę, ponieważ znajdziemy ją w pierwszym lepszym sklepie budowlanym. Ogromny plusem sztukaterii jest fakt, że można się nią bawić, malować, czy dostosowywać do własnych potrzeb i układać ją pod różnym kątem. Sztukateria NMC w efekciarnia.pl pozwala na całkowity upust wyobraźni.

Należy pamiętać o tym, że są różne rodzaje sztukaterii, dlatego warto się doinformować przed zakupem właściwych elementów. Stiuk dzielimy na to, z jakich materiałów został wyprodukowany oraz gdzie będzie umieszczony.

Jak zrobić sztukaterię?

Mogłoby się wydawać, że wykonywanie jakichkolwiek prac aranżacyjnych jest trudne, otóż nie! Jeżeli kreatywność to nasze drugie imię, a przy tym chcemy zrobić wszelkie prace na własną rękę to jest idealny sposób na upust kreatywności i wyobraźni. Do całego montażu sztukaterii potrzebujemy najprostszych narzędzi takich jak klej akrylowy, nożyk, poziomica, miara i ołówek.

Po pierwsze istotny jest dobór odpowiedniej sztukaterii. Na rynku dostępne są elementy dekoracji wykonane z różnych materiałów, a więc w pełni można dobrać je do własnych wymagań. Polecane są szczególnie elementy sztukaterii firmy NMC, której cały asortyment można znaleźć na stronie efekciarnia.pl .

Kiedy wiadomo już, jakie elementy się przydadzą to warto rozplanować całą pracę i zaprojektować dokładnie rozkład tego na ścianie, ponieważ może się zdarzyć tak, że nie rozplanowana co do szczegółu sztukateria będzie nachodzić na inne elementy elewacji lub instalacje elektryczne. Następnie warto zaznaczyć wszystkie punkty na ścianie.

Kolejnym etapem będzie przycięcie sztukaterii nożykiem oraz przyklejenie jej do ściany. Kiedy cały montaż wyschnie można go ozdobić czy pomalować w dowolny sposób.

Warto pamiętać, że konkretny kształt ułożenia sztukaterii wpływa odpowiednio na efekt wizualny w danym pomieszczeniu, np. bardziej podłużne kształty wydłużą optycznie pokój.

Jak włączyć sztukaterię do aranżacji?

Możliwości jest wiele i tak naprawdę sztukateria pasować będzie do każdego pomieszczenia, jeżeli będzie odpowiednio skomponowana. Zbyt duża ilość elementów ściennych i nieodpowiednie dopasowanie ich według kształtów i rozmiarów może spowodować, że pokój będzie wydawał się kiczowaty. Dlatego też warto najpierw rozrysować sobie cały projekt wyglądu wnętrza, tak aby uniknąć tego typu sytuacji. Sztukateria będzie ciekawy urozmaiceniem aranżacji pomieszczenia, a przy tym jest funkcjonalna i łatwa w konserwacji, ponieważ wystarczy ją od czasu do czasu przetrzeć wilgotną ściereczką. Bardzo często przydaje się także przy ukrywaniu niedoskonałości elewacji, czy zasłanianiu instalacji elektrycznych, dlatego warto odpowiednio dopasować ją do wnętrza. Elementy sztukaterii firmy NMC idealnie skomponują się wszędzie, a przy tym posłużą na wiele lat.